Kolej

Do Polski przyjedzie pociąg z Chin o długości kilometra

Jak podaje portal lublin112.pl do Polski na dniach wjedzie pociąg z Chin, który będzie mierzył kilometr długości.

Z chińskiego Xi’an do Polski przyjedzie pociąg towarowy, który będzie się składał z 50 kontenerów, z których każdy będzie mierzył około 20 metrów. Skład ma dotrzeć do Polski w mniej niż 12 dni, a do kraju wjedzie wykorzystując Linię Hutniczą Szerokotorową.

Pociąg przywiezie do Polski części oraz urządzenia. Jak podaje portal, skład porusza się na terenie Rosji i Kazachstanu z prędkością 1000 km na dobę, a maszyniści zmieniają się co kilkaset kilometrów. Pociąg ma dotrzeć do Sławkowa na Śląsku, a czas przejazdu ma być rekordowy i wynieść mniej niż 12 dni.

Pociąg wjedzie do Polski przez kolejowe przejście graniczne w Hrubieszowie, a finalnie pokona blisko 9500 km. To kolejny skład, który zawita do kraju. Pierwszy pociąg z Xi’an przyjechał do Polski na początku stycznia.  

Przejazd LHS sprawia, że na granicy nie trzeba przeładowywać ładunków na wagony dostosowane do polskiego rozstawu szyn. Co ciekawe Linia Hutnicza Szerokotorowa jest najdalej wysuniętym na zachód szeroki torem w Europie. Niemniej jednak w planach jest wybudowanie linii szerokotorowej z Koszyc przez Bratysławę do Wiednia, która ma sięgać jeszcze dalej na zachód. Planowany rok ukończenia inwestycji to 2033 rok.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker