Polska

Polskie porty liderem na Bałtyku

Polskie porty były w 2019 roku liderem pod względem przeładunku kontenerów na Morzu Bałtyckim – podało w piątek na Twitterze Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

„Znów padł rekord. W 2019 r. było to ponad 3 mln TEU*, co jest wzrostem r/r o ponad 7 proc.” – można przeczytać na Twitterze ministerstwa. Tym samym Polskie porty stały się bezapelacyjnym liderem pod względem przeładunku kontenerów.

Będące na drugim miejscu pod tym względem porty rosyjskiej przeładowały 2,54 mln sztuk TEU. Trzecie miejsce zajęły porty w Finlandii tylko nieznacznie wyprzedzając Szwedzkie (1,61 mln i 1,6 mln TEU).

porty

Kilka tygodni temu resort morski podał dane na temat całkowitych przeładunków w 2019 roku. Liderem w Polsce pod tym względem był Port Gdańsk, który obsłużył 52,2 mln ton towarów, co było równoznaczne ze wzrostem na poziomie 6,4 proc. Drugi najlepszy rezultat miał port Szczecin-Świnoujście, który przeładował 32,2 mln ton, jednak w tym przypadku odnotowano spadek w stosunku do 2018 roku o 3,3 proc. Całkiem nieźle radził sobie natomiast port w Gdyni, który przeładował 24 mln ton, czyli o 2,2 proc. więcej niż rok wcześniej.

*TEU = jednostka pojemności równoważna objętości kontenera o długości 20 stóp.

Chcesz rzetelnego dziennikarstwa? Wesprzyj nas na Patronite!

patornite2

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker