Azja i Oceania

Piątą największą gospodarką na świecie stały się Indie

Jak wynika z najnowszych danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Indie stały się w 2019 roku piątą największą gospodarką  na świecie wyprzedzając Francję i Wielką Brytanię.

Piątą największą gospodarką na świecie stały się Indie

Wynik dotyczy PKB nominalnego, czyli bez uwzględniania różnicy w cenach. Dzięki wzrostowi gospodarczemu indyjska gospodarka wygenerowała w 2019 roku PKB w wysokości 2,93 bln dolarów. Dla porównania Francja i Wielka Brytania odpowiednio 2,7 oraz 2,74 bln dolarów. Przed Indiami znalazły się tylko prawdziwe potęgi gospodarcze takie jak USA (21,4 bln dolarów), Chiny (14,14 bln), Japonia (5,15 bln) oraz Niemcy (3,86 bln).

Zobacz także: Populacja Indii zacznie spadać znacznie wcześniej niż sądzono

Gdy jednak weźmiemy pod uwagę PKB mierzone parytetem siły nabywczej, które uwzględnia różnicę w cenach i pozwala na faktyczne porównanie wielkości produkcji to okaże się, że gospodarka Indii od dawna dzierży miano trzeciej największej na świecie ustępując tylko Chinom (27,3 bln) oraz USA (21,4 bln). W tym przypadku wytwarza dobra o wartości 11,3 bln dolarów. To znacznie więcej niż czwarta Japonia (5,7 bln) oraz piąte Niemcy (4,4 bln).

Siła gospodarki wynika z liczebności kraju

Siła gospodarki Indii w przeciwieństwie do niemieckiej i japońskiej wynika z liczebności kraju. W Indiach mieszka 1,4 miliarda ludzi, co daje olbrzymi potencjał gospodarczy. Mając jednak na uwadze fakt, że jest ona czterokrotnie ludniejsza od amerykańskiej, to jest również dwukrotnie mniejsza, więc należy wnioskować, że PKB w przeliczeniu na mieszkańca jest niskie.

Zobacz także: Indie: Aż 25% nowych pociągów może być zasilane energią słoneczną

Z danych MFW dotyczących PKB per capita mierzonego parytetem siły nabywczej (PPP) za rok 2018 (bo za 2019 jeszcze są niedostępne) wynika, że wskaźnik ten wynosi niespełna 7900 dolarów i jest to 119. wynik na świecie pomiędzy Laosem i Uzbekistanem. Dla porównania dla Ukrainy ten wskaźnik wyniósł 9300 dolarów, dla Polski 32 000 dolarów, a dla Niemiec 52 600 dolarów. To pokazuje jak wiele hinduskie społeczeństwo ma do nadrobienia, a zarazem jak potężny potencjał ma ta gospodarka. Indie są trzecią gospodarką na świecie przy 119. PKB per capita PPP. W przypadku znacznego wzrostu, który przy biednych społeczeństwach jest wysoce prawdopodobny, indyjska gospodarka w perspektywie dwóch dekad może stać się drugą największą na świecie. 

Rodzą się azjatyckie potęgi gospodarcze i nie są to tylko Chiny i Indie

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker