Motoryzacja

Wielkogabarytowa ciężarówka na wodór — nowy pomysł Hino i Toyoty

Dzięki współpracy Toyoty Motor Corporation oraz Hino Motors ma powstać specjalna wielkogabarytowa ciężarówka na wodór. Obie firmy koncentrują się na praktyczności zastosowania wodorowych ciężarówek w codziennej pracy w biznesie. Nowy pojazd będzie miał zasięg około 600 km i dużą ładowność.

Wielkogabarytowa ciężarówka na wodór — nowy pomysł Hino i Toyoty

Wielkogabarytowa ciężarówka na wodór, nad którą pracują Toyota i Hino, jest oparta na modelu Hino Profia. Obie firmy wykorzystują w tym projekcie swoje najnowocześniejsze technologie i wieloletnie doświadczenie. Podwozie zostało specjalnie dostosowane do elektrycznego napędu na ogniwa paliwowe i zoptymalizowane pod kątem pakowności, a jednocześnie zauważalnie zredukowano masę samochodu, by zapewnić ładowność na poziomie wymaganym przez rynek.

Zobacz także: Gospodarka wodorowa w Polsce nabiera rozpędu!

Toyota dostosowała do tego projektu nowy napęd na ogniwa paliwowe z Toyoty Mirai 2. generacji. W pojeździe zamontowano dwa zestawy ogniw paliwowych oraz systemy kontroli jazdy opracowane przez Hino na potrzeby wielkogabarytowych ciężarówek hybrydowych. Toyota przewiduje, że zasięg nowego modelu wyniesie około 600 km.

Toyota i Hino uważają wodór za jedno z kluczowych paliw przyszłości. Obie firmy od 15 lat wspólnie rozwijają technologie wodorowe i opracowują pojazdy zasilane ogniwami paliwowymi. Ich pierwszym projektem był demonstracyjny autobus wodorowy, zaprezentowany w 2003 roku.

Koncernom zależy na rozwiązaniu problemów klimatycznych

Oba koncerny w pełni angażują się w rozwiązanie narastających problemów klimatycznych i środowiskowych – jest to wpisane w ich podstawowy profil działalności. Każda z firm podjęła się realizacji ambitnych celów radykalnej redukcji emisji CO2 do 2050 roku, dlatego koncentrują się na rozwijaniu technologii zelektryfikowanych napędów i ich szerokiej implementacji.

Zobacz także: Ciężarówka Anglo-American to największy na świecie pojazd napędzany wodorem

Toyota ogłosiła w 2015 roku długofalową strategię Toyota Environmental Challenge 2050, której jednym z 6 głównych celów jest redukcja do 2050 roku średnich emisji CO2 nowych samochodów o 90% w porównaniu do poziomu z 2010 oku. Dwa lata później drugi z partnerów opublikował Hino Environmental Challenge 2050, który zawiera podobne cele. Hino zamierza do 2050 roku zredukować średnią emisje nowych pojazdów o 90% w stosunku do 2013 roku. Współcześnie wielkogabarytowe ciężarówki odpowiadają za około 60% całkowitych emisji CO2 pojazdów użytkowych w Japonii*.

Elektryfikacja samochodów ciężarowych wymaga dobrania odpowiedniego napędu, który połączy walory środowiskowe z praktycznością. Aby samochód sprawdził się w firmie, musi mieć duży zasięg i ładowność, a jednocześnie nie powinien wymagać długich przestojów z powodu ładowania. Wielkogabarytowe ciężarówki są zwykle wykorzystywane na długich dystansach na autostradach, dlatego napęd na ogniwa paliwowe jest optymalnym rodzajem napędu dla tego rodzaju pojazdów ze względu na krótki czas tankowania, niewielki ciężar oraz wysoką gęstość energii.

* Ciężarówek i autobusów o masie powyżej 3,5 ton. Dane na podstawie wewnętrznych badań Hino Motors, stan na luty 2020.

Elektrownia wodorowa w Japonii powstaje i już chwali się osiągami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker