Azja i Oceania

Chiny wprowadzają zakaz budowy wieżowców wyższych niż 500 m

Położenie kresu „tandetnym” budynkom i zakaz budowy wieżowców wyższych niż 500 metrów to jedne z nowych wytycznych chińskiego rządu dla architektów, deweloperów i urbanistów.

Zakaz budowy wysokich wieżowców, czyli nowa era dla chińskich miast

Jest to „nowa era” dla chińskich miast. Dokument wydany na początku tego roku przez ministerstwo budownictwa mieszkaniowego i Krajową Komisję Rozwoju i Reform proponuje również nowe działania mające na celu zapewnienie, że budynki będą „ucieleśniać ducha” ich otoczenia i „podkreślą chińską charakterystykę”.

W związku z tym, że w miejscach takich jak Pekin wdrożono już ograniczenia wysokości, a rządowa dyrektywa z 2016 r. wzywa do położenia kresu „zbyt dużym, ksenocentrycznym i dziwnym” budynkom. Wytyczne wydają się formalizować zmiany, które już były w toku.

Jednak zdaniem chińskich ekspertów w dziedzinie architektury, niektóre z propozycji – takie jak apel o ochronę dziedzictwa kulturowego, system kredytowy dla projektantów i mianowanie głównych architektów – mogą sygnalizować subtelniejszą ewolucję w sposobie planowania chińskich miast.

Zobacz także: Liczba wybudowanych wieżowców spadła na świecie o 20%

Na całym świecie na 10 ukończonych budynków mierzących ponad 500 metrów, połowa znajduje się w kontynentalnych Chinach.

Wśród nich znajduje się drugi co do wysokości wieżowiec na świecie, Shanghai Tower o wysokości 632 metrów i Ping An Finance Center w Shenzhen, które mierzy 599 metrów.

W ciągu ostatnich dwóch lat dołączyły do nich Citic Tower w Pekinie i Tianjin CTF Finance Center, odpowiednio siódme i dziewiąte najwyższe budynki na świecie. Jednak od pewnego czasu poparcie dla strzelistych budynków maleje.

Liczba nowych budynków mierzących 200 metrów lub więcej spadła w Chinach w ubiegłym roku o prawie 40%, wynika z danych budowlanych Rady ds. Budynków Wysokich i Urbanistyki (CTBUH). W centrum Pekinu, w Centralnym Okręgu Biznesowym, ograniczenie wysokości było już stosowane wobec nowych projektów. Maksymalny pułap, jaki może osiągnąć budynek w tym miejscu to 180 metrów.

Nowe wytyczne w Chinach odpowiedzą na kryzys tożsamości

Jak można dowiedzieć się z chińskich źródeł, nowe wytyczne są odpowiedzią na swoisty kryzys tożsamości zapoczątkowany w latach 90. ubiegłego wieku, który doprowadził do budowania wysokich strzelistych budowli często źle korespondujących z resztą miasta. To z kolei powoduje niechęć do tak wysokich wieżowców, które często są wynikiem wygórowanych ambicji firm budowalnych lub miejscowych polityków.

CNN wiezowce

Zobacz także: Chińskie restrykcje na lotniskach wpływają na wzrost stawek cargo

Takie działania nie są nieuzasadnione. W ostatnich latach Chiny oddawały każdego roku więcej 200-metrowych i wyższych drapaczy chmur niż cała reszta świata razem wzięta.

Budowy niektórych wysokościowców zostały wstrzymane już wcześniej właśnie ze względu na ich zbyt duże gabaryty. Obecne wytyczne mogą zaprowadzić nową kulturę w projektowaniu chińskich miast, które zdaniem wielu ekspertów zatraciły swój wschodni charakter. Ponadto pod względem architektonicznym są nieprzyjazne dla mieszkańców. Z drugiej strony należy mieć na uwadze fakt, że wieżowce o wysokości 500+ metrów to ciągle stosunkowo rzadkie zjawisko i ograniczenie rozmiarów właśnie na tym pułapie wcale nie musi wiele zmieniać. Wszak budynki ciągle mogą mieć 499 metrów wysokości i podobnie wpływać na otoczenie jak wyższe budynki. Dla porównania Pałac Kultury i Nauki w Warszawie w najwyższym punkcie mierzy 237 metrów. 

Nowa siedziba PKO BP. Bank wynajmie wieżowiec SKYSAWA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker