Europa

Brytyjska gospodarka bije wszelkie negatywne rekordy

Brytyjska gospodarka bije wszelkie negatywne rekordy. Z danych dotyczących drugiego kwartału, które zostały opublikowane przez tamtejszy urząd statystyczny, wynika, że spadek PKB wyniósł aż 20,4 pkt proc. kwartał do kwartału. Co więcej sytuacja pogorszyła w budownictwie, produkcji i usługach. 

Brytyjska gospodarka zanotowała rekordowy spadek PKB

Można oficjalnie potwierdzić, że brytyjska gospodarka wpadła w techniczną recesję, czyli dwa kolejne kwartały spadku PKB. Po zanotowaniu w I kwartale spadku o proc., drugi kwartał dla Brytyjczyków był znacznie gorszy. Wyspiarska gospodarka skurczyła się o 20,4 pkt proc. w stosunku do pierwszego kwartału. Dane są zgodne z oczekiwaniami analityków.

Zobacz także: Dania, Szwecja i Wielka Brytania mają najbezpieczniejsze drogi w UE

Jest to największy spadek PKB w ujęciu kwartał do kwartały w historii pomiarów tego wskaźnika. A jest ona bogata i sięga roku 1955. Drugi kwartał bieżącego roku bezapelacyjnie jest najgorszym w historii. Poprzedni rekord odnotowano w pierwszym kwartale 1974 roku i był to spadek o 2,7 proc. Spowodowane to było strajkiem górników na Wyspach. Trzeci najgorszy kwartał miał natomiast miejsce jeszcze dawniej, bo w roku 1958, wówczas w drugim kwartale odnotowano spadek o 2,4 proc. i był to punkt kulminacyjny ówczesnego kryzysu.

Spadek w wysokości 2 proc., który był największym w czasie kryzysu w 2008 roku jest dopiero piątym w historii, choć jeszcze pół roku temu był on na trzecim miejscu. Te dane świetnie pokazują z jak głęboką recesją mamy obecnie do czynienia nie tylko w Wielkiej Brytanii, ale również w innych państwach, bo tam sytuacja jest podobna.

rekordowe spadki

Nie tylko PKB zaliczył rekordowy spadek. Największe spadki w historii odnotowało również budownictwo, produkcja i usługi.

Budownictwo, produkcja i usługi również zanotowały rekordowe spadki

Budownictwo spadło o 35 proc. podczas gdy poprzedni rekord, który został odnotowany w pierwszym kwartale 2009 wynosił 7,1 proc.

Zobacz także: Przez Brexit i złe warunki pracy w Anglii brakuje 100 tys. kierowców

Tak samo jest w przypadku produkcji, która spadła o 20,2 proc. Wcześniejszy rekord padł, podobnie jak w przypadku budownictwa, w pierwszym kwartale 2009 roku i wynosił 5,1 proc.

W przypadku usług dwa największe spadki w historii odnotowano w tym roku. O 19,9 proc. w drugim kwartale i o 2,3 proc. w pierwszym kwartale. Te wyniki nie powinny dziwić, gdyż to właśnie usługi najmocniej ucierpiały na pandemii. Szczególnie należy wspomnieć w tym przypadku o branży turystycznej, gastronomii i hotelarstwie.

budownictwo uslugi produkcja

Obecny poziom PKB jest znacznie poniżej poziomów sprzed pandemii. W stosunku do lutego PKB jest o 17,2 proc. niższe. W stosunku do II kwartału ubiegłego roku spadek wyniósł jeszcze więcej i był równy 21,7 proc., choć analitycy spodziewali się spadku na poziomie 22,4 proc. W II kwartale brytyjska gospodarka była na podobnym poziomie jak w czwartym kwartale 2003 roku, czyli blisko 17 lat temu.

4kw2003
Kwartalny PKB wyrównane sezonowo. 100=2016 rok


Pozytywnym sygnałem jest wzrost w ujęciu miesiąc do miesiąca. W stosunku do maja PKB wzrosło o 8,7 proc. podczas gdy oczekiwano wzrostu na poziomie 8 proc.  

Andrzej Banaszak

Wakacje kredytowe w Wielkiej Brytanii: biedni kredytobiorcy zwiększyli konsumpcję, a bogaci oszczędności

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker