Europa

Estonia rozważa budowę elektrowni atomowej, która ma powstać w ciągu 15 lat

Estoński rząd rozważa budowę elektrowni jądrowej, która miałaby powstać do 2035 roku. Jest to jedno z rozwiązań rozpatrywane w kontekście osiągnięcia neutralności klimatycznej.

Podczas ostatniego posiedzenia rządu podjęto powołać grupę roboczą, która ma na celu zbadanie kwestii budowy elektrowni jądrowej na terenie Estonii. Wraz z grupą pracować mają zagraniczni eksperci specjalizujący się w tego rodzaju inwestycjach.

Premier Estonii Jüri Ratas zaznaczył, że uruchomienie po 2030 roku elektrowni jądrowej jest jednym z rozwiązań, które ma zapewnić jego krajowi bezpieczeństwo energetyczne. Jednocześnie działaniom w tym kierunku ma przyświecać realizacja celu neutralności klimatycznej, która ma zostać osiągnięta przez Estończyków do 2050 roku.

Ratas zaznaczył, że atom to jedna z opcji, która pozwala na pozyskiwanie neutralnej dla klimatu energii. Ponadto elektrownie jądrowej są w stanie zapewnić stały poziom dostaw energii niezależnie od panujących warunków klimatycznych, czego nie można powiedzieć o OZE.

Estoński rząd zaznaczył, że istotna jest krajowa debata, w którą zostanie zaangażowane społeczeństwo. Z tego powodu rozpatrywane jest referendum. Jednocześnie zwrócił uwagę, że uruchomienie elektrowni nastąpi najpewniej w okolicach 2035 roku.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker