Finanse

KRD: Długi emerytów mniejsze, ale średnie zadłużenie wyższe niż przed rokiem

Długi emerytów są na początku 2021 r. niższe o ponad 100 mln zł niż przed rokiem – wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Wyższe niż rok temu jest zaś ich średnie zadłużenie, które przekracza 18 tys. zł.

Problem zadłużenia emerytów dotyczy głównie mieszkańców miast, muszą oddać ok. 5,3 mld zł.

Według Krajowego Rejestru Długów emeryci wchodzą w 2021 r. z niższym o ponad 100 mln zł zadłużeniem niż 12 miesięcy temu, które wynosi ponad 6,4 mld zł. Jednocześnie to jedyna grupa wiekowa, która w minionym roku spłaciła część swojego zadłużenia.

Spadła też liczba zadłużonych kobiet po 60. roku życia i mężczyzn po 65. Takich osób jest 355 tys. osób, o 21 tys. mniej niż przed rokiem. Analitycy zwracają uwagę, że choć liczba dłużników i suma zobowiązań spadły „niepokoić może fakt, że statystyczny senior zalega ze spłatą na kwotę ponad 18 tys. zł, to więcej niż przed rokiem”.

Prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej Adam Łącki zwrócił uwagę, że pandemia nie mogła wpłynąć znacząco na spadek miesięcznych przychodów seniorów, ponieważ wypłatę emerytury, która podlega jeszcze waloryzacji, więc nie traci na wartości, mają zagwarantowaną niezależnie od sytuacji. Przypomniał, że w 2020 r. do wszystkich seniorów trafiła również tzw. trzynastka, czyli dodatkowe świadczenie, które będzie kontynuowane w kolejnych latach.

(PAP)

Magdalena Jarco

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker