Polska

Digital Quality of Life Index: Polska może poszczycić się tanim internetem

Jak wynika z raportu Digital Quality of Life Index 2020, Polska zajmuje 4. miejsce na świecie pod względem przystępności cenowej internetu. Biorąc pod uwagę wszystkie pięć ujętych w raporcie kategorii (cena, jakość, infrastruktura, bezpieczeństwo i informatyzacja rządu) zajmujemy 10. pozycję na świecie. Na pierwszym miejscu wylądowała Dania.

Digital Quality of Life Index: Polska może poszczycić się tanim internetem

Digital Quality of Life Index 2020 to ranking podsumowujący cyfrową jakość życia w 85 krajach świata. Ogólny wynik jest składową 5 wskaźników – dostępności cenowej, jakości połączenia, infrastruktury, bezpieczeństwa i informatyzacji usług rządowych. Każda ze składowych ma równą wagę. 7 z czołowych 10 państw leży w Europie. Najwyższą, 4. pozycję na świecie zajmujemy w zestawieniu dostępności cenowej internetu. Wyżej od nas ulokowały się jedynie 3 kraje – Izrael, Kanada i Azerbejdżan. 

Zobacz także: Jakość dostępu do Internetu w Polsce jest niezwykle zróżnicowana

Pod względem jakości internetu zajmujemy dopiero 30. pozycję

Pod względem jakości internetu zajmujemy dopiero 30. pozycję. Pierwsze miejsce w tej kategorii przypadło Singapurowi. Następne pozycje zajmują kolejno Szwecja, Holandia, Norwegia i Dania. Z państw naszego regionu warto wspomnieć o 11. Estonii, 15. Litwie i 16. Węgrach. Co ciekawe w aż 49 z 85 państw pandemia COVID wpłynęła negatywnie na szybkość internetu mobilnego. W przypadku szerokopasmowego spadek zaliczyły 44 państwa.

Pod względem infrastruktury jesteśmy jeszcze dalej – na 39. lokacie. Najwyższe miejsca przypadły Zjednoczonym Emiratom Arabskim, Szwecji, Danii, Katarowi i Norwegii. Patrząc na bezpieczeństwo cyfrowe nie jest już tak źle – 15. pozycja. TOP 5 to Wielka Brytania, Francja, Litwa, Estonia i Hiszpania.

Zobacz także: Za kilka miesięcy zakupy przez internet mogą być droższe

W kategorii e-rządu Polska wylądowała za 19 innymi państwami. Najbardziej cyfrowym rządem może pochwalić się Singapur. Dalsze miejsca to kolejno Wielka Brytania, USA, Dania i Finlandia. Tutaj obowiązkowo należy pochwalić Indie, które zajęły 16. miejsce!

W ogólnym rankingu wylądowaliśmy w Top10 świata. To bardzo dobra lokata – szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jesteśmy zdecydowanie najbiedniejszym krajem w całej czołówce.

Radosław Ditrich

Polska ma najtańszy internet mobilny w UE. Płacimy średnio 3,5 razy mniej od innych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker