Polska

Zakupy przez internet za kilka miesięcy mogą być droższe

Za niecałe pół roku zmienią się zasady rozliczania podatku VAT od handlu. Drobne zakupy przez internet np. na AliExpress nie będą już zwolnione z podatku — informuje Prawo.pl. Według portalu może to spowodować wzrost cen w sklepach internetowych. Zmiany wynikają z dyrektywy unijnej.

Zakupy przez internet za kilka miesięcy mogą być droższe

Przepisy unijnej dyrektywy muszą być wdrożone przed końcem pierwszego półrocza, aby mogły zacząć obowiązywać 1 lipca.

Jak podaje Prawo.pl, rząd tłumaczy, że wdrożenie nowych rozwiązań ma przyczynić się do wyrównania szans unijnych przedsiębiorców w konkurowaniu w obszarze e-handlu z podmiotami z krajów trzecich. Zniesione zostaną zwolnienia z VAT dla importu towarów w tzw. małych przesyłkach – o wartości do 22 EUR – we wszystkich państwach członkowskich.

Zobacz także: Chiny będą kontrolować handel danymi

Dodatkowo platformy sprzedażowe zostaną obarczone obowiązkiem poboru i zapłaty VAT od określonych transakcji realizowanych za ich pośrednictwem. Nowe obowiązki będą miały platformy sprzedaży w sieci, portale aukcyjne czy nawet portale społecznościowe, na których odbywa się sprzedaż – może się, więc okazać, że np. Allegro będzie rozliczać VAT za sprzedawców korzystających z usług serwisu.

Przedsiębiorcy zmuszeni do rejestracji VAT na terenie państwa przeznaczenia

Jak zaznacza, cytowany przez serwis, Bartosz Kubista, doradca podatkowy, adwokat, partner w kancelarii GLC, drastycznie zmniejszone zostaną limity sprzedaży wysyłkowej, do których przekroczenia transakcje te będą mogły być opodatkowane w Polsce. Obecnie limity liczone są odrębnie dla każdego państwa członkowskiego przeznaczenia i wahają się od 35 tys. euro do 100 tys. euro. Po nowelizacji limit zostanie zmniejszony zaledwie do 10 tys. euro i będzie obejmował łącznie wszystkie państwa członkowskie.

Zobacz także: Polski e-commerce na fali: trend wzrostowy nawet po pandemii

Ekspert wskazuje, że efektem zmiany będzie zmuszenie znacznie większego grona przedsiębiorców do rejestracji VAT na terenie państwa przeznaczenia. Pewną próbą zmniejszenia związanych z tym niedogodności ma być wprowadzenie nowej procedury VAT-OSS (One Stop Shop), stanowiącej rozszerzenie procedury MOSS (tzw. Mini One Stop Shop), obowiązującej obecnie w stosunku do usług elektronicznych.

Po zmianach obejmie ona również wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość i umożliwi elektroniczną rejestrację dla tego w jednym państwie członkowskim i zbiorcze rozliczenie VAT w jednej elektronicznej deklaracji.

PAP 

Handel hurtowy we wrześniu pozytywnie zaskoczył

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker