Europa

ITER, czyli UE przekazała potężne środki od UE na wielki projekt naukowy

Decyzją Rady UE, ITER otrzyma wielomiliardowe wsparcie. Do roku 2027 wspólnota ma dołożyć do projektu aż 5,61 mld euro. Budowa projektu trwa od 2006, a jego całkowity koszt szacuje się na 10 mld euro.

ITER, czyli technologia rodem z filmów sci-fi

ITER to reaktor termojądrowy, powszechnie zwany sztucznym słońcem. To technologia rodem z filmów sci-fi. Celem inicjatywy jest budowa i eksploatacja reaktora oraz zbadanie możliwości wykorzystania syntezy jądrowej jako źródła energii. W dużym uproszczeniu to działanie odwrotne do rozszczepiania jądra, czyli technologii, na której bazują elektrownie jądrowe.

Zobacz także: Chińskie sztuczne słońce ustanowiło nowy rekord

Łączenie odbywa się poprzez zderzanie ze sobą atomów o identycznych ładunkach elektrostatycznych, czyli takich, które w normalnych warunkach się odpychają. W wyniku tego powstaje nowy atom, który uwalnia bardzo dużo energii. Aby to było możliwe, trzeba wytworzyć bardzo wysoką temperaturę. Docelowo ma to być aż 150 mln°C. Nie posiadamy materiałów, które wytrzymują taką temperaturę, więc rozgrzana do tej temperatury plazma ma być utrzymywana wewnątrz urządzenia za pomocą potężnych magnesów. Tokamak (urządzenie do przeprowadzania kontrolowanej reakcji termojądrowej) ma ważyć 23 000 ton.

Ludzkość będzie w stanie produkować olbrzymie ilości bezemisyjnej energii

Jeżeli projekt zakończy się sukcesem, to ludzkość będzie w stanie produkować olbrzymie ilości bezemisyjnej energii. Kontrolowana fuzja atomów uwalnia prawie cztery miliony razy więcej energii niż spalanie węgla i 4 razy więcej niż rozszczepienie uranu (w przeliczeniu na masę paliwa).

Zobacz także: Polska firma NED-Project stworzy jacht napędzany energią jądrową!

Według obecnych szacunków projekt osiągnie fazę pełnej operacyjności w drugiej połowie lat 30. Energia termojądrowa prawdopodobnie nie stanie się realnym komercyjnym źródłem energii elektrycznej przed 2050 rokiem.

Radosław Ditrich

Energetyka jądrowa stymuluje gospodarkę i zwiększa zatrudnienie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker