GospodarkaNews

Chińskie sztuczne słońce ustanowiło nowy rekord

Jak informuje portal China Daily, chińskie sztuczne słońce ustanowiło nowy rekord. W czwartkowym eksperymencie udało mu się osiągnąć nieprzerwaną pracę wysokotemperaturowej plazmy przez 1056 sekund. Żaden reaktor tego typu wcześniej nie był w stanie działać przez taką ilość czas. 

Czym są reaktory termonuklearne, tokamaki?

Od jakiegoś czasu trwają na całym świecie próby stworzenia specjalnego rodzaju reaktora termonuklearnego zwanego tokamakiem. Choć znacznie popularniejsza nazwa na tego typu reaktory to sztuczne słońca. Określenie to wzięło się z procesów, jakie w nich zachodzą. Tokamaki niczym słońce przemieniają, pod wpływem gigantycznej temperatury i ciśnienia, lżejsze jądra trytu i deuteru w cięższe jądro helu, przy okazji wydzielając sporo energii, której nadmiar można wykorzystać do przekształcenia w energię elektryczną.

Zobacz także: Helion pozyskuje 500 mln dolarów na rozwój energetyki jądrowej

Sztuczne słońca wzbudzają takie zainteresowanie ze względu na to, że jeśli udałoby się takie stworzyć dałoby to ludzkości dostęp do ogromnego zasobu czystej energii. W przeciwieństwie do paliw kopalnych, takich jak węgiel czy ropa naftowa, które mogą się wyczerpać i ich wydobycie oraz spalanie jest szkodliwe dla środowiska, surowce potrzebne do działania sztucznego słońca są na Ziemi niemal nieograniczone. Deuter i tryt wykorzystywane do produkcji energii w tych reaktorach można uzyskać z wód, nawet tych morskich. Właśnie dlatego energia termojądrowa uważana jest przez niektórych za „ostateczne źródło energii”.

Chińskie sztuczne słońce ustanowiło nowy rekord

Jednak stworzenie sztucznego słońca, które jest w stanie w efektywny sposób zapewnić stały strumień czystej energii, jest niezwykle trudnym zadaniem, które jeszcze nikomu się nie udało. Choć jak informuje portal China Daily, chińskie sztuczne słońce jest coraz bliżej osiągnięcia tego celu. Naukowcom w pierwszej połowie 2021 roku udało się utrzymać temperaturę plazmy w wysokości 120 milionów stopni Celsjusza przez 101 sekund we wspomnianym tokamaku. Reaktor ten ustanowił wtedy rekord, który w ten czwartek pobił. 

Wtedy to temperatura plazmy bliska 70 milionów stopni Celsjusza była utrzymywane w reaktorze przez 1056 sekund. Jak zaznaczył Gong Xianzu, badacz z Instytutu Fizyki Plazmy Chińskiej Akademii Nauk (ASIPP), który pracuje nad opisywanym reaktorem:

Właśnie położyliśmy solidne naukowe i eksperymentalne fundamenty w kierunku uruchomienia reaktora termojądrowego.

Zobacz także: Elektrownie jądrowe w Niemczech zostaną wyłączone już w tym roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker