Europa

Trzy statki Saipemu wkrótce ruszą na Bałtyk budować Baltic Pipe

Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim. Wkrótce statki Saipemu zaczną układać gazociąg.

Statki Saipemu ruszają na Bałtyk

Trzy statki włoskiego koncernu Saipem o nazwie Castorone, Castoro 10 i Castoro Sei stoją obecnie w porcie w Rotterdamie. To właśnie dam przygotowują się do wypłynięcia w stronę Bałtyku. Obecnie na statkach trwają ostatnie przygotowania – testy i kalibracja urządzeń. Zaangażowanie trzech statków pozwoli na układanie gazociągu w różnych miejscach. Gazociąg będzie spawany na statkach i opuszczany na dno.

Realizacja Baltic Pipe znajduje się w fazie budowlanej w części lądowej i morskiej projektu. W kwietniu br. rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają kolejny raz trasę inwestycji pod względem niewybuchów i kwestii środowiskowych. Latem trzy statki Saipemu rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego. Gazociąg zostanie zespawany z 23 tys. rur o długości 12,2 metra każda. Rury będą dostarczane z niemieckiego portu Mukran, który jak podaje PAP, wykorzystywany jest do układania Nord Stream 2. GAZ-SYSTEM – będący operatorem przesyłowym gazu – zakłada, że średnio dziennie układane będzie 3 km gazociągu. Tym samym podmorska część zostanie ukończona jeszcze w tym roku.

Duńczycy ruszyli z budową Baltic Pipe

W tym roku planujemy zakończenie spawania gazociągu podmorskiego. W przyszłym będziemy wykonywali niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania. […] Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski” – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.

Jak informuje GAZ-SYSTEM 5 maja br. w Rotterdamie na statku Castorone odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. Piotr Naimski – Minister, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Aldo Amati  – Ambasador Włoch w Polsce oraz przedstawiciele Zarządów firm GAZ-SYSTEM i Saipem.

Budowa Baltic Pipe zostanie ukończona w 2022 roku

„Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku. […] Dzisiejsze spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022, roku gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski” – powiedział Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: budowy gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski.  Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – polski GAZ-SYSTEM i duński Energinet. Terminem zakończenia inwestycji jest 1 października 2022 r.

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker