Finanse

Wyniki finansowe firmy NVIDIA ze świetnymi przebiły oczekiwania

Wyniki finansowe firmy NVIDIA w pierwszym kwartale tego roku przebiły oczekiwania rynku. Dzięki pandemii i popularności kryptowalut firma osiągnęła rekordowe przychody.

Świetne wyniki finansowe firmy NVIDIA

W pierwszym kwartale bieżącego roku NVIDIA wypracowała 5,66 mld dolarów przychodów. To wzrost aż o 86% r/r. W stosunku do poprzedniego kwartału to wzrost o 13%. Analitycy spodziewali się 5,41 mld przychodów.

Zysk netto na akcje wyniósł 3,66 dolara, co oznacza wzrost o 103% r/r i 18% k/k. Rynek spodziewał się zysku w wysokości 3,28 dolara na akcję, więc to również pozytywne zaskoczenie.

Mieliśmy fantastyczny kwartał, a silny popyt na nasze produkty przełożył się na rekordowe przychody – skomentował wyniki prezes Nvidii Jen-Hsun Huang.

Pandemia dobrym czasem dla firmy

Skąd wziął się tak dobry wynik producenta kart graficznych? To przede wszystkim zasługa dwóch podstawowych trendów. Po pierwsze w czasie pandemii wzrósł popyt na karty graficzne. Ma to związek z nauką i pracą zdalną, ale także z dobrym czasem dla rynku gier komputerowych. Zamknięci w domach ludzie, zaczęli szukać stacjonarnej rozrywki.

Zobacz także: Dynamiczny rozwój branży gier komputerowych

Drugim sprzyjającym trendem jest hossa na rynku kryptowalut, która zachęca do inwestowania w koparki. Gdy ceny Bitcona biją historyczne rekordy, to ich kopanie staje się coraz bardziej opłacalne. Wraz ze wzrostem opłacalności zwiększa się liczba osób, które zajmują się kopaniem. Niestety tak duży popyt przyczynił się do gwałtownego wzrostu cen potrzebnych do kopania kart graficznych, a to odbiło się na graczach. NVIDIA chcąc ratować ceny na rynku, zaczęła programować swoje karty graficzne tak, aby kopanie przy ich pomocy było nieopłacalne. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu wydajność ich kart zmniejsza się w czasie kopania kryptowalut.

Pandemia napompowała wartość firmy. Na początku roku 2020, kurs spółki oscylował na poziomie 240 dolarów. Od tego czasu urósł on o ponad 150% i dziś za jedną akcję musimy zapłacić aż 620 dolarów.

Warto też zaznaczyć, że produkcja sprzętu do komputerów to nie jedyny biznes Nvidii. Firma świadczy także usługi przetwarzania danych. Dzięki działalności Data Center, firma uzyskała przychody w wysokości 2,05 mld dolarów. To o 79% więcej niż w analogicznym okresie rok temu.

Radosław Ditrich

Fabryka Intela jednak nie w Polsce? Prawdopodobnie wygrały Niemcy

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker