Polska

Pensje Polaków nie rosły tak szybko od 2008 roku!

Z danych GUSu wynika, że w ujęciu rocznym wynagrodzenia Polaków wzrosły o 10,1 proc. Pensje Polaków nie rosły tak szybko od 2008 roku!

Pensje Polaków rosną wyjątkowo szybko

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętne wynagrodzenie w gospodarce wzrosło w maju o 10,1% r/r. Ekonomiści spodziewali się wzrostu o 10,2%, więc dane nieznacznie, ale negatywnie zaskoczyły ekonomistów.

— W maju 2021 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 2,7% r/r i wyniosło 6338,5 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie było wyższe o 10,1% r/r i wyniosło 5637,34 zł (brutto) – poinformowali statystycy z GUS

Zobacz także: Płaca minimalna w 2022 roku. Wynagrodzenie osiągnie kolejną granicę

Pensje Polaków nie rosły tak szybko od 13 lat! Ostatni raz pensje rosły szybciej we wrześniu 2008 roku. Tak duża dynamika jest zasługą silnego wzrostu popytu (o czym mogą świadczyć problemy logistyczne całego świata), niskiego bezrobocia oraz wolnego wzrostu wynagrodzeń w zeszłym roku. Pandemia obniżyła dynamikę wynagrodzeń w Polsce w kwietniu zeszłego roku do 1,2%. Był to najniższy poziom od stycznia 2013 roku.

Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie w Polsce?

Przeciętne wynagrodzenie wyniosło w maju 5 637,34 zł. To o 10,1% więcej niż rok temu, ale w stosunku do kwietnia oznacza to spadek o kilkadziesiąt złotych. Ma to jednak związek z normalnymi sezonowymi wahaniami.

— W przypadku przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw, w maju 2021 r. w porównaniu z poprzednim miesiącem, odnotowano spadek o 2,9%. Spowodowane było to m.in. dalszymi wypłatami w poprzednim miesiącu premii kwartalnych, uznaniowych, motywacyjnych, nagród rocznych, a także odpraw emerytalnych (które obok wynagrodzeń zasadniczych również zaliczane są do składników wynagrodzeń) – tłumaczą eksperci GUS

Zdaje się, że pandemia nie zatrzymała wzrostu wynagrodzeń w naszym kraju i będą one kontynuować trend wzrostowy sprzed pandemii. Zwiększyła się także jej siła nabywcza. Inflacja wyniosła w maju 4,7%, a wynagrodzenia urosły o 10,1%, a to oznacza, że nasza siła nabywcza wzrosła o kilka procent.

Przeciętne wynagrodzenie

Radosław Ditrich

Wynagrodzenie minimalne nie powoduje bezrobocia i wysokiej inflacji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker