Polska

SSE w Polsce to przykład budowania nowoczesnej gospodarki

SSE w Polsce świetnie sprawdzają się w budowaniu polskiej gospodarki, przyciąganiu nowych inwestycji i tworzeniu nowych miejsc pracy.

Specjalne strefy ekonomiczne w Polsce

Specjalne strefy ekonomiczne (SSE), to wyodrębniony obszar, na którym firmy mogą prowadzić działalność gospodarczą na specjalnych warunkach. Firmy działające w SSE po spełnieniu konkretnych warunków mogą ubiegać się m.in. o pomoc publiczną, która ułatwi im działalność gospodarczą. Wśród możliwości wsparcia jest niższa składka na CIT lub PIT oraz dotacje na rozszerzenie działalności.

Obecnie w Polsce działa 14 SSE, które są rozrzucone po całym kraju. Są to:

 • Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Kostrzyńsko – Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Krakowski Park Technologiczny sp. z o.o.
 • Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.
 • Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna sp. z o.o.
 • Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice” S.A.
 • Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Mielec
 • Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości S.A.
 • Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.
 • Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK Wisłosan
 • Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „INVEST-PARK” Sp. z o.o.

Warmińsko – Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. Strefy działają na podstawie ustawy z 1994 roku, która zakładała, że zostaną one powołane na okres 20 lat. Z czasem się to jednak zmieniało. W 2008 roku uznano, że funkcjonowanie stref zostanie przedłużone do 31 grudnia 2020 roku. W tej samej nowelizacji zwiększono obszar, jaki mogą w Polsce zajmować SSE. Do 2008 roku było to 12 tys. ha, tyle mogły w sumie zajmować wszystkie strefy. Po nowelizacji z 2008 roku podniesiono ten limit do 20 tys. ha.

Zobacz także: W tyskiej fabryce Fiata będą produkowane elektryki

W 2013 roku rząd przedłużył funkcjonowanie stref o kolejne sześć lat, do 31 grudnia 2026 roku. Z kolei w 2015 roku obszar, jaki mogły zajmować w Polsce SSE został ponownie powiększony – do 25 tys. ha.

SSE miały przyciągać inwestycje, a tym samym rozwijać polską gospodarkę. Wydaje się to być dobry pomysł, gdyż jak podaje Deloitte od początku funkcjonowania SSE przyciągnęły inwestycje warte ok. 112 mld złotych, a przedsiębiorstwa działające w nich wygenerowały 312 tys. miejsc pracy.

Najstarsza SSE w Polsce – EURO-PARK Mielec

Najstarszą specjalną strefą ekonomiczną w Polsce jest EURO-PARK MIELEC, który powstał w 1995 roku i od samego początku jest zarządzany przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. Od tamtej pory w strefie zainwestowano 12 miliardów złotych i stworzono 36 tys. miejsc pracy.

– Specjalna Strefa Ekonomiczna EURO-PARK MIELEC trwale odmieniła region. Nie byłoby to możliwe bez efektywnej współpracy kilku środowisk – w tym instytucji państwowych, władz samorządowych oraz przedsiębiorców. W strefie udało się nie tylko ograniczyć bezrobocie, ale przede wszystkim stworzyć perspektywy rozwoju na kolejne lata. Dziś celem jest kontynuacja tej misji i dalsze tworzenie pozytywnych perspektyw: dla przemysłu, dla pracowników, ale także dla inwestorów. Obecnie zadaniem Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC jest nie tylko zarządzanie obszarem i tworzenie oferty inwestycyjnej. Strefa konsekwentnie rozszerza wachlarz usług świadczonych na rzecz inwestorów o specjalistyczne wsparcie techniczne, kadrowe czy prawne. Dzięki aktywnej współpracy władz strefy z inwestorami, szkołami zawodowymi, parkami naukowo-technologicznymi i innymi podmiotami jest ona ważnym miejscem dla rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw – mówi Cezariusz Lesisz, prezes Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Na terenie SSE EURO-PARK MIELEC prężnie działa branża lotnicza. To właśnie w tamtym regionie jest tzw. Polska Dolina Lotnicza, która skupia firmy działające w tej sferze gospodarki. Wśród firm, które działają w SSE Mielec są m.in. PZL Mielec, gdzie produkowane są m.in. helikoptery Black Hawk oraz MTU Aero Engines Polska, firma produkująca podzespoły do silników lotniczych.

Z okazji dwudziestopięciolecia działalności EURO-PARK MIELEC 11 czerwca br. w Baranowie Sandomierskim odbyła się konferencja „EURO-PARK MIELEC – od tradycji po przemysł 4.0”. Przedstawiciele instytucji państwowych, władz samorządowych oraz przedsiębiorców rozmawiali o doświadczeniach z minionego ćwierćwiecza i o przyszłości strefy. Wśród planów na przyszłość jest przyciągnięcie kolejnych przedsiębiorstw. Managerowie strefy zamierzają w głównej mierze pozyskiwać kolejne projekty, z naciskiem na branże priorytetowe tj.: lotnictwo, motoryzacja, szeroko rozumianą branżę IT, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy projekty badawczo-rozwojowe.

TSSE EURO-PARK WISŁOSAN przyciągnęła inwestycje o wartości 25 mld złotych

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker