Polska

Liczba głosów oddanych na Dudę jest skorelowana ze szczepieniami

Dzięki udostępnionym przez Ministerstwo Zdrowia danym na temat szczepień we wszystkich gminach dowiedzieliśmy się więcej. Okazało się, że liczba głosów oddanych na Dudę w danej gminie jest skorelowana z odsetkiem zaszczepionych na jej terenie.

Po udostępnieniu danych na temat szczepień zaczęto analizować, jak idzie program w różnych rejonach Polski. Różnice między różnymi rejonami są ogromne. W województwie zachodniopomorskim nie ma powiatu, gdzie zaszczepiło się mniej niż co trzecia osoba. Z kolei w województwie podkarpackim, jedynie w dużych miastach odsetek ten przebił 35%.

Są powiaty, gdzie pierwszą dawkę otrzymało już blisko ⅔ osób, ale są też takie, gdzie nie przyjęła jej nawet co czwarta osoba. Odsetek zaszczepionych widoczny jest na poniższej mapie autorstwa Jakuba Kaczorowskiego. Na pierwszy rzut oka widać, że w tyle pozostaje cała ściana wschodnia, a  najszybciej się szczepią duże miasta.

Odsetek zaszczepionych

Liczba głosów oddanych na Dudę, a szczepienia

Tutaj dochodzimy do bardzo ciekawych wniosków. Mimo że Andrzej Duda podczas jesiennych wyborów, zdecydowanie wygrał w elektoracie osób najstarszych (Wśród osób powyżej 60. roku życia wygrał z wynikiem 61,7%), a według danych MZ emeryci należą do najlepiej wyszczepionych. Jednakże okazało się, że liczba głosów oddanych na Dudę w danej gminie jest skorelowana z odsetkiem zaszczepionych na jej terenie. Dane te zebrał i przedstawił Maciej Bukowski. Każda kropka na poniższym wykresie to jedna gmina.

Liczba głosów oddanych na Dudę, a szczepienia

W przypadku odsetka głosów na Rafała Trzaskowskiego sytuacja jest odwrotna. Im więcej procent tym więcej zaszczepionych. W gminach, gdzie kandydat opozycji wygrał, poziom wyszczepienia przekracza w większości przypadków 60%. Poniżej kolejny wykres Macieja Bukowskiego.

Odsetek zaszczepionych

Istnieje szansa, że może to być fałszywa korelacja, wynikają np. z miejsca zamieszkania wyborców danego kandydata – np: większość zwolenników Trzaskowskiego to mieszkańcy miast, więc te gminy mają wyższy poziom. Okazuje się jednak, że tendencja ta utrzymuje się również wśród miast na prawach powiatu.

Odsetek zaszczepionych

Tymczasem w gminach powyżej 50 tys. mieszkańców, wyższy odsetek głosów na Dudę, wiąże się z niższym odsetkiem zaszczepionych.

Liczba głosów oddanych na Dudę, a szczepienia

Zobacz także: Czwarta fala zaczyna się rozpędzać, a szczepienia zwalniają

Bez zaskoczenia będzie zatem fakt, że w przeciwnym elektoracie sytuacja jest odwrotna. To dobitnie pokazuje, że może to mieć silny związek z tym, na kogo głosują dani wyborcy. Odsetek zaszczepionych

Dlaczego wyborcy Andrzeja Dudy są mniej chętni do szczepień? Powodów może być kilka. Po pierwsze wynik mogą zaburzać, znani ze swojej antyszczepionkowej postawy, konserwatywni zwolennicy Konfederacji, którzy w czasie wyborów woleli zagłosować przeciwko liberalnemu i (jak na polskie warunki) postępowemu Trzaskowskiemu. Innym powodem może być zniechęcanie przez hierarchów kościelnych (którzy atakowali niektóre szczepionki). 

Możliwe też, że kluczem jest tutaj sposób poznawania świata i oceny rzeczywistości. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Annenberg Public Policy Center w Pensylwanii wykazało, że w teorie spiskowe na temat pandemii częściej wierzą osoby konserwatywne.

Skuteczność polskiego rządu maleje od 2014 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker