Uncategorized

Komercyjny lot w kosmos – Branson konkurencją Bezosa i Muska

Komercyjny lot w kosmos Richarda Bransona były znacznie mniej medialne, od późniejszej wycieczki na skraj kosmosu Jeffa Bezosa. Virgin Galactic, choć odnotowuje wyraźne straty wywołane wzrostem kosztów, ma plany dotyczące zdominowania turystyki kosmicznej. 

Virgin Galactic faktyczną konkurencją dla SpaceX?

Firma Virgin Galactic, będąca częścią składową Virgin Group, oferuje konkurencyjne komercyjne loty w Kosmos. Najtańszy bilet ma kosztować 450 000 USD. W ofercie mają pojawić się trzy pakiety, dostępne w zależności od zasobności portfela oraz preferencji klientów. Pierwszy pakiet, najtańszy, obejmuje pojedyncze miejsce, drugi umożliwia wykupienie kilku miejsc dla rodziny lub grupy oraz najdroższy – pozwalający na wykupienie całego lotu na wyłączność. Pierwsze loty komercyjne mają się rozpocząć w przyszłym roku. 

Działania Bransona nie są szczegółowo opisywanie w mediach, jak ma to choćby w przypadku firmy SpaceX. Miliarder działa po cichu, czasami pojawiają się wzmianki o testowaniu nowych urządzeń na teksańskiej pustyni.

Zobacz także: Virgin Orbit zainwestuje w polską spółkę kosmiczną SatRev 30 mln USD!

Komercyjny lot w kosmos – Branson był pierwszy

Branson był wcześniej na krańcu kosmosu od Bezosa. Jego działania zmierzające najpierw do utworzenia, później do zdominowania branży turystyki kosmicznej, trwają nieprzerwanie od 17 lat. Pomimo złej sytuacji finansowej, Virgin Galactic planuje już w przyszłym roku ruszyć z lotami. Zdaniem analityków sprawi to, że ceny akcji zaczną rosnąć, a firma wchodząca w skład Virgin Group kilkukrotnie zyska na wartości.

Eksperci są zgodni. Prym w branży turystyki kosmicznej będzie wiodła nie ta firma, która jako pierwsza uruchomi komercyjne loty, ale ta, której uda się zachować wszelkie standardy bezpieczeństwa. Zgodnie z przewidywaniami, popyt na loty będzie rósł, dlatego ważne jest również stworzenie odpowiedniej infrastruktury. Później, gdy pojawi się więcej firm, zacznie się konkurencja cenowa. Oprócz amerykańskich spółek należy spodziewać się w niedługim czasie pojawienia się konkurencji z innych krajów, w tym z Chin. 

Zobacz także: Polski przemysł kosmiczny coraz prężniej się rozwija

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker