Europa

Dlaczego Szwecja w UE stała się Doliną Krzemową?

Nie milkną echa po sukcesie finansowym szwedzkiej Klarny. Według nieoficjalnych danych gigant branży FineTech ma zadebiutować w przyszłym roku na giełdzie w Nowym Jorku. Spektakularny sukces Klarny i innych firm z branży nowoczesnych technologii skłonił analityków na całym świecie do podjęcia rozważań nad pytaniem: „Dlaczego Szwecja w UE stała się Doliną Krzemową?” 

Dlaczego Szwecja w UE stała się Doliną Krzemową?

Sebastian Siemiątkowski, założyciel Klarny, często powtarza w udzielanych wywiadach, że pomimo iż jego rodzina była biedna, zaczął kodować w wieku 16 lat. Jednocześnie chwali model szwedzkiego państwa opiekuńczego, które pozwoliło uzyskać jego i wielu innym rodzinom komputery osobiste na początku XXI wieku. Szwedzki plan komputeryzacji obejmował okres od 1998 do 2001 roku. Wówczas zakupiono 850 000 komputerów domowych, wręczając je 25% rodzin z dziećmi, które nie mogły sobie na nie pozwolić. 

Szwedzka Dolina Krzemowa a model opiekuńczego państwa

Spotify, Skype i Klarna to tylko niektóre start-upy szwedzkie, które odniosły ogromny sukces na arenie międzynarodowej. Już w 2005 roku, gdy powstała Klarna, Szwecja miała 28 abonamentów szerokopasmowych na 100 osób, w porównaniu do 17 w Stanach Zjednoczonych. Gdy dostęp szerokopasmowy zaczął być standardem, pierwsze sukcesy odnosiła firma Spotify. Działania szwedzkiego rządu sprawiły, że społeczeństwo wyprzedziło inne kraje o kilka lat, co dało mu cenną przewagę technologiczną nad innymi krajami.

Wzór skandynawskiego programu udowadnia, że model państwa opiekuńczego, rzadko kojarzonego z innowacjami, pozwala wspierać młode osoby, które są mniej podatne na podejmowanie ryzyka zawodowego. Szwedzki model powstał już w latach 50. zeszłego wieku. Dzięki wprowadzonym zmianom opieka nad dziećmi była praktycznie bezpłatna i szeroko dostępna. Jeśli dojdzie do zwolnienia, pracownika ochrania go jeden z funduszy ubezpieczenia dochodu, który gwarantuje nawet 80% pensji przez pierwsze 300 dni bezrobocia. Nie ma wątpliwości, że to dostęp do technologii sprawił, że Szwecja stała się podatnym gruntem do rozwoju nowoczesnych firm. Przykład Siemiątkowskiego pokazuje, że nawet biedna rodzina emigrantów miała szansę zapewnić dziecku edukację i materiały naukowe. Mimo że często krytykowany, szwedzki model państwa opiekuńczego niezaprzeczalnie przyczynił się do rozwoju wielu rewolucyjnych start-upów, a szanse na odniesienie sukcesu były bardziej wyrównane niż w innych europejskich krajach. 

Zobacz także: Skandynawski gigant rośnie w siłę. Szwedzka Klarna zwiększa wpływ w branży influencerów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker