Uncategorized

Segregacja płciowa w Afganistanie. Co to oznacza dla kobiet?

Podczas gdy w sobotę oczy całego świata zwrócone były na USA, gdzie obchodzono dwudziestą rocznicę ataku na WTC, talibowie podnieśli biały sztandar z wersetem Koranu nad pałacem prezydenckim. Wydarzenie to miało charakter symboliczny i odnosiło się zmian, które zostaną wprowadzone w kraju. Według najnowszych informacji segregacja płciowa w Afganistanie staje się faktem. 

Zmiany dotyczące organizacji systemu kształcenia

Talibowie ogłosili, że kobiety będą mogły uczęszczać wyłącznie do klas żeńskich. Obligatoryjne będzie również przestrzeganie islamskiego kodeksu ubioru. Abdul Baqi Haqqani, nowy minister szkolnictwa wyższego zapewnił, że kobiety będą mogły kontynuować naukę na wyższej uczelni, jednak obowiązkowe będzie noszenie hidżabu. Stanowczo zakazano koedukacji, dziewczęta nie mogą uczestniczyć w zajęciach razem z chłopcami, a dziewczynki będą mogły być uczone wyłącznie przez nauczycielki. Wszystkie przedmioty nauczane na uniwersytetach zostaną poddane kontroli przez talibów. Przed upadkiem Kabulu kobiety mogły uczęszczać do klas mieszanych. Uniwersytet Herat i Uniwersytet Ghalib w Kabulu szczyciły się liczniejszym gronem studentek niż studentów. 

Segregacja płciowa w Afganistanie

Pomimo że talibowie zapewniali, iż nowy rząd będzie szanował prawa kobiet i dziewcząt przy uwzględnieniu zasad islamu, udział kobiet w życiu politycznym został ograniczony. Nie dziwi fakt, że pomimo obiecywanej inkluzywności, w rządzie nie zasiądzie żadna kobieta. Rzecznik talibów, Sayed Zekrullah Hashimi, powiedział, że:

Rolą kobiet jest rodzenie i wychowywanie dzieci. Nie jest konieczne, aby kobiety były w rządzie. 

Pomimo tego, że kobiety mogą kontynuować naukę na uczelniach wyższych, wiele studentek obawia się powrotu na zajęcia. Pod względem logistycznym trudno wyznaczyć osobne strefy żeńskie i męskie w każdej placówce. Ponadto oferta edukacyjna zostanie bardzo ograniczona, wszystkie kursy muszą otrzymać akceptację talibów. Oczekuje się więc, że poziom nauki ulegnie obniżeniu. Prawdopodobne jest całkowite zrezygnowanie z kursów dla kobiet na niektórych uczelniach, gdyż w kraju bardzo mało jest nauczycielek. Pomimo że talibowie w teorii nie zakazali edukacji na uniwerstetach kobietom, sytuacja wewnętrzna zmusi wiele z nich do zaprzestania nauki. 

Zobacz również: Gospodarka Afganistanu – czy można mówić o jakiejkolwiek nadziei?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker