Komentarze I Analizy

2 miliony ludzi umiera z powodu chorób i urazów związanych z pracą

Badania ONZ wykazały, że ok. 2 miliony ludzi umiera rocznie z przyczyn bezpośrednio związanych ze swoją pracą. To pierwsze tego typu analizy, które mają obudzić” wielkie korporacje i zwrócić uwagę na sposób respektowania przepisów BHP w biedniejszych krajach. 

2 miliony ludzi umiera z przyczyn bezpośrednio związanych ze swoją pracą

Przyczynami zgonów są najczęściej choroby związane z pracą ponad normę oraz zanieczyszczenia powietrza. W analizie uwzględniono łącznie 19 czynników ryzyka zawodowego, w tym czynniki astmatyczne, rakotwórcze i hałas. Analiza obejmowała swoim zasięgiem większość krajów, jednak nieproporcjonalną liczbę zgonów odnotowano w Azji Południowo-Wschodniej i na Zachodnim Pacyfiku wśród mężczyzn powyżej 54 lat. Najgroźniejszymi zabójcami były gazy i opary, a także drobne cząstki związane z emisjami przemysłowymi. W samym 2016 roku zanieczyszczenia powietrza przyczyniły się do 450 000 zgonów, a urazy – 360 000. 

Tedros Adhanom Ghebreyesus, dyrektor generalny WHO, zareagował na wyniki badania następującą wypowiedzią:

To szokujące, że tak wielu ludzi dosłownie ginie z powodu swojej pracy. Ponad 80% zgonów związanych z pracą jest spowodowanych chorobami niezakaźnymi, głównie chorobami układu krążenia i układu oddechowego, które są spowodowane lub pogarszane przez czynniki w miejscu pracy. Długie godziny pracy są najbardziej śmiertelnym czynnikiem ryzyka odpowiedzialnym za 750 000 zgonów każdego roku. Każdej śmierci związanej z pracą można zapobiec, stosując odpowiednie środki BHP.

Zobacz także: Amazon krytykowany za budowę centrum dystrybucyjnego obok slumsów

Gdzie jest najgorzej?

Raport ONZ jest uzupełnieniem i rozszerzeniem analiz innych organizacji. Dobitnie pokazuje, jak nieuregulowany prawnie rynek pracy oddziałuje na społeczeństwo. Frank Pega, Oficer Techniczny WHO w Departamencie Środowiska, Zmian Klimatu i Zdrowia, powiedział, że: 

Nieproporcjonalnie duża liczba zgonów związanych z pracą ma miejsce w Afryce, Azji Południowo-Wschodniej i na zachodnim Pacyfiku. W tych regionach możemy również powiedzieć, że kraje o niskich i średnich dochodach są bardziej dotknięte niż kraje o wysokich dochodach i myślę, że zagrożenia dotyczą pracowników znajdujących się w niekorzystnej sytuacji, w szczególności pracowników gospodarki nieformalnej. Tak więc prawdopodobnie pracownicy gospodarki nieformalnej pracują na stanowiskach, które są mniej chronione, a zatem są narażone na więcej czynników ryzyka zawodowego.

Zobacz także: GUS: bezrobocie i wynagrodzenia rosną

Najgorzej jest w Korei Północnej, gdzie oszacowano 79,5 zgonów na 100 000 osób w wieku produkcyjnym powyżej 15 lat. Za nimi plasują się Indonezja i Nepal. Czwarte miejsce z 43,7 zgonów na 100 000 pracowników zajmują Bangladesz i Indie.

W analizie można odnaleźć pozytywną stronę. Jak stwierdzono w raporcie, liczba zgonów związanych z pracą w stosunku do populacji spadła o 14% w latach 2000–2016, co oznacza polepszenie się warunków pracy i częstsze respektowanie przepisów BHP. Badania nie uwzględniają chorych i zmarłych z powodu COVID-19. Eksperci jednak przekonują, że te szacunki zostaną opublikowane w przyszłości. 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker