Uncategorized

Zambia zbankrutowała. Największym wierzycielem kraju są Chiny

Jak donosi portal Reuters, dług Zambii wobec chińskich publicznych i prywatnych pożyczkodawców wynosi 6,6 mld dolarów. Jest to kwota prawie dwa razy większa od tej ujawnionej przez poprzedni rząd. Obecnie Zambia zmaga się z poważnymi problemami finansowymi. W tym roku prezydent poprzedniej administracji Edgar Lungu ogłosił bankructwo swojego kraju. 

Nieudana modernizacja Zambii

Związany z Frontem Patriotycznym prezydent Zambii Edgar Lungu, podczas swoich rządów w latach 2015 – 2021 postanowił uprzemysłowić Zambię i wyrwać ją z cywilizacyjnego zacofania. Zdecydował się on zaciągnąć pożyczki głównie od zachodnich i chińskich banków, a pieniądze uzyskane w ten sposób zainwestować w ogromne projekty infrastrukturalne. Po ich zrealizowaniu w ciągu kilku lat miał wzrosnąć eksport Zambii. Dzięki temu do kraju napłynęłyby zagraniczne waluty, a państwo spłaciłoby swoje długi. 

Niestety jak donosi zambijski ekonomista Grieve Chelwa, plan byłego prezydenta spalił na panewce. Ekspert ten przekazał portalowi Reuters, że za fiasko programu Lungu odpowiada między innymi poziom korupcji panujący we wspomnianym kraju. Wiele środków, które miały zostać zainwestowane w wielkie projekty infrastrukturalne, skończyło na kontach bankowych urzędników tamtejszej administracji. 

Do tego, jak informuje międzynarodowy konsultant biznesowy Trevor Simumba, wiele pieniędzy zostało ulokowanych w nieefektywnych sektorach gospodarki. Choćby Edgar Lungu w styczniu 2021 roku ogłosił, że rząd zakupi udziały Glencore, firmy zajmującej się wydobyciem miedzi. Simumba nazwał ten akt kupna:

„straszną umową, która nie przyniesie żadnej realnej wartości gospodarczej Zambii”.

Kopalnia ta miała zostać zamknięta w tym rok, ze względu na kończące się zasoby miedzi. Rząd zakupił ją, aby ograniczyć bezrobocie i dłużej utrzymać się u władzy. 

Zambia jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów Afryki

Omawiana w poprzednich akapitach sytuacja doprowadziła do tego, że według Chelwa, zadłużenie zagraniczne kraju wzrosło o 1000% od 2011 roku, kiedy to Front Patriotyczny doszedł do władzy. Skalę zadłużenia Zambii pokazuje fakt, że w 2020 roku prawie połowa budżetu Zambii była przeznaczona na spłatę lub obsługę długu.

W sierpniu bieżącego roku Edgar Lungu przegrał wybory prezydenckie z Hakainde Hichilemem. Po zmianie władzy w Zambii okazało się, że dług publiczny może być znacznie większy, niż podawały rządowe statystyki. Poprzednia władza twierdziła, że dług Zambii wobec chińskich wierzycieli wynosi 3,4 miliarda dolarów. Jednak szacunki opublikowane przez China Africa Research Initiative (CARI) wskazują, że dług Zambii wobec chińskich publicznych i prywatnych pożyczkodawców wynosi prawie 6,6 mld dolarów. 

Dług Zambii

Obecnie Hakainde Hichilema prowadzi rozmowy z urzędnikami Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w sprawie restrukturyzacji zadłużenia. Jednak jak zaznaczają prezydent Zambii i przedstawiciele MFW rozwiązanie problemów finansowych wspomnianego państwa będzie niezwykle trudne.

Zobacz także: Jak upadek Evergrande wpłynie na ceny materiałów budowlanych?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker