Polska

Inflacja CPI coraz wyższa! Do końca roku może wynosić nawet 7%!

Po raz pierwszy od dwóch dekad inflacja CPI przekroczyła pułap 6% w ujęciu rocznym. Co więcej, eksperci wskazują, że do końca roku może jeszcze bardziej zbliżyć się do poziomu 7%.


Rekordowy pułap inflacji CPI

Według najnowszego komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego, ceny towarów i dóbr konsumpcyjnych (CPI) w październiku 2021 roku wzrosły o 6,8%, w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego. Biorąc pod uwagę miesięczną dynamikę  0,6% mdm, eksperci zakładali, że inflacja CPI wyniesie 6,4%. Tak więc po raz kolejny ich wyniki były niedoszacowane. Wysoka inflacja cenowa ma swoje podłoże w dynamicznie rosnących cenach paliw (o  33,9% wyższe niż rok temu), które są wynikiem kryzysu energetycznego na świecie. W porównaniu do zeszłego roku droższa jest także energia (10,2%) oraz żywność i napoje bezalkoholowe (4,9%)Poniższy wykres ukazuje odchylenia cen towarów i usług konsumpcyjnych od celu inflacyjnego. Na podstawie przedstawionych danych można stwierdzić, że od drugiego kwartału 2021 roku odchylenia zaczęły się pogłębiać, a ich szczyt został osiągnięty w październiku. 

Zobacz także: Globalny kryzys energetyczny coraz bliżej! Ceny gazu biją rekordy

Inflacja CPI w Polsce – prognozy ekspertów

Aktualna inflacja cenowa jest dużo powyżej oczekiwań ekspertów NBP. Należy jednak podkreślić, że z podobną sytuacją zmagają się również inne kraje europejskie (Hiszpania, Niemcy czy Węgry). Wzrost cen jest podyktowany przede wszystkim problemami związanymi z droższymi paliwami i prądem. 

Biorąc pod uwagę aktualną sytuację na rynkach, oczekiwane są dalsze wzrosty cen towarów i dóbr konsumpcyjnych. Analitycy alarmują, że do końca roku pułap może osiągnąć nawet 7%. 3 listopada zaplanowano posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, podczas którego można spodziewać się działań zmierzających do zaostrzenia polityki monetarnej w Polsce.

 Zobacz także: Putin zręcznie wykorzystuje kryzys energetyczny w Europie

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker