Komentarze I Analizy

Stoły spawalnicze: jaka wielkość urządzenia jest optymalna?

Spawanie to nieodłączny element codziennych prac wielu zakładów przemysłowych. Aby prace tego typu mogły przebiegać sprawnie i bezpiecznie, niezbędne są odpowiednie stoły spawalnicze. Kwestia tego, jaki stół spawalniczy wybrać, nie jest wcale prosta. Pod uwagę należy wziąć wiele czynników. Dzisiaj natomiast zajmiemy się kwestią optymalnych wymiarów.

Stoły spawalnicze i ich wymiary

Obecnie na rynku dostępne są rozmaite stoły spawalnicze w różnych rozmiarach. Wymiary dotyczą:

  • wysokości,
  • szerokości,
  • grubości blachy,
  • szerokości otworów.

Jak widać, samo określenie duży stół spawalniczy jeszcze niewiele nam mówi. Nie wiadomo bowiem, o które wymiary chodzi. Przeciętnie stół spawalniczy ma wysokość 40-60 cm. Niemniej jednak są to tylko pewne uśrednione wartości. Niejeden profesjonalny stół spawalniczy cechuje się o wiele większą wysokością. Rzadko jednak spotykane są niższe modele. Szerokość stołu zwykle jest już co najmniej 2 razy większa. Natomiast za kluczowy parametr uznaje się grubość blachy.

To w głównej mierze ona decyduje o możliwych zastosowaniach danego stołu spawalniczego. Średnie wartości wynoszą w tym przypadku od 10 do 15 mm. Szerokości otworów natomiast mogą przyjmować różne wartości, od kilkunastu milimetrów w górę. Za przykład standardowego modelu może posłużyć oferowany przez CLOOS stół do spawania z szerokością otworu 16 mm. Grubość materiału w tym przypadku waha się w granicach 11,5 – 13 mm, wysokość boku stołu to 50 mm, a szerokość zależy od decyzji klienta.

Czy duży stół spawalniczy to dobry wybór?

Mogłoby się wydawać, że najlepszy wybór to duży stół spawalniczy, o znacznej szerokości. W końcu pomieści on wiele elementów. Nie będzie również problemu ze spawaniem części o dużych rozmiarach. Jednak czy rzeczywiście takie rozwiązanie zawsze jest najlepsze?

Niekoniecznie, ponieważ duże stoły spawalnicze czasami mogą utrudniać pracę, ze względu na utrudniony dostęp do części. Jeśli w danym zakładzie zwykle pracuje się z elementami o znacznych wymiarach, rzeczywiście stół również powinien być duży. Jednak w przypadkach, gdy części zawsze są małe, lepiej wybrać mniejszy stół do spawania. Generalnie każdorazowo wybór powinien być dopasowany do potrzeb.

Kwestia wysokości zwykle nie budzi wątpliwości, gdyż przeważnie jest podobna w przypadku każdego stołu do spawania. Poza tym dobry stół spawalniczy umożliwia jej regulację. Wielkość otworów natomiast powinna być dostosowana do rodzaju prac, które będą wykonywane przy danym blacie.

Jedynym parametrem, który zawsze powinien być możliwie jak najwyższy, jest grubość blachy. Im będzie ona grubsza, tym większa jej wytrzymałość. Taka blacha przeważnie jednak idzie w parze z wyższą ceną. Jeśli elementy, które będą spawane przy danym stole spawalniczym, nie są szczególnie ciężkie, nie warto przepłacać, kupując najgrubszy stół dostępny w ofercie danego producenta.

Modułowy stół spawalniczy

Stoły spawalnicze przyjmują bardzo różne wymiary, które mają duże znaczenie dla komfortu i bezpieczeństwa pracy, a także dla jej efektywności. Ciekawym wyborem jest modułowy stół do pracy. Mowa o modelu umożliwiającym przyłączanie kolejnych stołów. Tego typu profesjonalny stół spawalniczy to najwygodniejsze z możliwych rozwiązań. Użytkownik dysponuje określoną przestrzenią, natomiast w razie potrzeby może ją dowolnie powiększać i modyfikować w zakresie układu blatów. Naszym zdaniem, odpowiedź na pytanie, jaki stół spawalniczy wybrać, może być tylko jedna — model modułowy!

Zobacz także: Opakowania styropianowe – szerokie zastosowanie i najwyższa jakość

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker