Finanse

RPP podnosi stopy procentowe!

Walka z wysoką inflacją

Na ostatnim posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej zadecydowano o podwyższeniu stóp procentowych. RPP podnosi stopy procentowe, z powodu rosnącej inflacji, którą dało się zaobserwować w Polsce ostatnich miesiącach. Główna stawka została podniesiona o 0,75 pkt. proc.


RPP podnosi stopy procentowe

Referencyjna stopa procentowa została podwyższona z 0,5 proc. do 1,25 proc. Na podstawie ogłoszonych decyzji, zmianom ulegną również inne stopy procentowe:

1. stopa referencyjna: 1,25 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,5 proc.)

2. stopa lombardowa: 1,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 1 proc.)

3. stopa depozytowa: 0,75 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,0 proc.)

4. stopa redyskonta weksli: 1,30 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,51 proc.)

5. stopa dyskontowa weksli: 1,35 proc. w skali rocznej (poprzednio 0,52 proc.)

To druga podwyżka stóp w tym roku. Poprzednia miała miejsce zaledwie miesiąc temu. Tym samym podwyżka stóp procentowych z 0,5 proc. do 1,25 proc. jest najwyższą podwyżką od 2000 roku. Nowa uchwała wchodzi w życie od jutra. 

Zobacz także: Inflacja CPI coraz wyższa! Do końca roku może wynosić nawet 7%!

Walka z wysoką inflacją

Podwyżka stóp procentowych ma wpływ głównie na politykę banków komercyjnych. Według wcześniejszych progoz ekonomistów stopy miały wzrosnąć o 0,5 pkt. proc. Decyzja RPP jest więc dużo bardziej radykalna. Podwyżka głównej stawki przełoży się na proporcjonalny wzrost oprocentowania pożyczek i kredytów. Zgodnie z teorią, konsumenci gromadzący swoje środki na lokatach mogliby oczekiwać większego oprocentowania. Biorąc jednak pod uwagę aktualną sytuację rynkową, istnieje małe prawdopodobieństwo, że banki komercyjne zdecydują się na płacenie wyższych odsetek. Dzisiejsza decyzja ma na celu zahamowanie wzrostu cen w perspektywie długoterminowej. 

Inne banki centralne w Europie Środkowo-Wschodniej również podwyższają stopy procentowe. Aktualnie w Polsce można zaobserwować ożywienie gospodarcze. Pomimo wpływu pandemii, w ciągu najbliższych kilku miesięcy sytuacja na rynku pracy ma ulec poprawie. Aby ograniczyć zatem widmo coraz wyższej inflacji, Rada zadecydowała o podwyższeniu stóp. 

Zobacz także: Inflacja przekroczy 9%? Niepokojące wyniki badania

 

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker