Finanse

Majątek Elona Muska zmniejszył się w dwa dni o 50 miliardów dolarów

To historyczny rekord. Jeszcze nikt nigdy nie zanotował tak dużej straty, jak Elon Musk. Majątek Elona Muska zmniejszył się w dwa dni o 50 miliardów dolarów. Mimo to pozostał on najbogatszym człowiekiem świata.


Wskutek nietuzinkowego tweeta Elona Muska, kurs Tesli zanurkował. Jeszcze kilka dni temu kapitalizacja spółki wynosiła 1,2 bln dol. Spadła ona w dwa dni o 200 mld dol. Co było powodem tej nagłej zmiany wartości? Ankieta w serwisie Twitter. Elon Musk spytał o to czy powinien spieniężyć 10% swoich akcji Tesli. W ankiecie wzięło udział 3,5 mln użytkowników, decydując o tym, żeby je sprzedać. To sprawiło, że kurs poszedł w dół.

Notowaniom nie pomogła informacja, że akcje sprzedaje również Kimbal — brat Elona Muska. Na dokładkę, 9 listopada Michael Burry zasugerował, że sprzedaż akcji przez założyciela Tesli jest związana z koniecznością spłaty długów przez miliardera. Burry jest słynnym inwestorem, który zasłynął przewidzeniem krachu w 2008 roku. Jest głównym bohaterem filmu „The Big Short”.

Majątek najbogatszego człowieka na świecie stopniał w ciągu 2 dni o 50 mld dolarów. Dla porównania najbogatszy Polak posiada ok. 4 mld dol. Był to największy spadek w historii. Poprzednio rekord ten dzierżył założyciel Amazona, Jeff Bezos. Miliarder stracił jednego dnia 36 miliardów wskutek rozwodu z MacKenzie Scott.

Majątek Elona Muska stopniał, ale nadal jest najbogatszy

Mimo tak dużej straty Elon Musk pozostał najbogatszym człowiekiem świata. Według Bloomberga wyprzedza on nadal Jeffa Bezosa o ponad 80 mld dol. Tak duża przewaga to zasługa olbrzymiego wzrostu wartości Tesli. We wrześniu 2019 roku spółka była warta 50 mld dol. Obecnie jej wartość przekracza 1 bln dol.

Kurs Tesli

Tym samym jest ona 6. najbardziej wartościową firmą świata. Wyprzedza ją jedynie 5 spółek — Amazon, Alphabet (Google), Saudi Aramco, Apple i Microsoft. Saudyjski koncern naftowy jest jedyną nieamerykańską firmą w czołówce. Następny jest znajdujący się na 9. pozycji tajwański TSMC.

Zobacz także: Elon Musk i Vitalik Buterin spowodowali krach na giełdzie kryptowalut

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker