Uncategorized

Oczekiwana długość życia w Chinach większa niż w USA

Pandemia wpłynęła na wiele dziedzin gospodarki. Uwidoczniła również zachodzące coraz dynamiczniej zmiany w strukturze społeczeństw. Po 2020 roku oczekiwana długość życia w Chinach jest większa niż w Stanach Zjednoczonych. 

Oczekiwana długość życia w Chinach

W 1960 roku średnia długość życia w USA była o 26 lat dłuższa niż średnia długość życia w Chinach. Najnowsze dane pokazują jednak, że sytuacja uległa odwróceniu i aktualnie Chiny wyprzedziły USA z wynikiem 77,3 w stosunku do 77 lat. Oczekiwana długość życia w Stanach Zjednoczonych drastycznie się pogorszyła w trakcie pandemii.

Wykres 1. Oczekiwana długość życia na przestrzeni lat w Chinach i USA.

Zobacz także: Oczekiwana długość życia w Europie załamała się!

Warto przyjrzeć się również statystykom dla samych Chin. W 1850 roku średnia długość życia w Chinach wynosiła 32 lata. W ciągu następnych 170 lat wzrosła ponad dwukrotnie. W drugiej połowie XX wieku kraj stał się bardziej uprzemysłowiony, a standard życia wzrósł. Zwiększył się również dostęp do opieki zdrowotnej.

Wykres 2. Średnia oczekiwana długość życia w Chinach od 1850 do 2020.

Źródło: Statistica

Średnia długość życia – to nie pierwszy spadek w USA

Średnia długość życia w USA i innych krajach wzrastała w latach 1980-2019. Naukowcy przeanalizowali pięć kluczowych czynników wpływających na zdrowie na całym świecie. Pod uwagę wzięto: wysokie ciśnienie krwi, wysoki wskaźnik masy ciała, wysoki poziom cukru we krwi, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Na tej podstawie przewidują oni, że więcej chorób niezakaźnych, takich jak choroby serca i nowotwory, będą zastępować choroby zakaźne jako główne przyczyny zgonów. Na poniższym wykresie można zauważyć nieco dokładniejsze dane dotyczące oczekiwanej długości życia w USA. W 2014 roku pierwszy raz od lat 60. XX wieku spadła średnia długość życia wskutek zgonów związanych z przedawkowaniem narkotyków oraz epidemią otyłości. Z powodu COVID-19 oczekiwana długość życia zmniejszyła się bardziej wśród Latynosów i Afroamerykanów niż wśród Białych w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku.

Powyższe dane dotyczące oczekiwanej długości życia są szacunkami dotyczącymi oczekiwanej długości życia w danym okresie w oparciu o nadmierną śmiertelność zaobserwowaną w trakcie pandemii. Naukowcy zauważyli, że średnia długość życia w 2021 roku może nieznacznie wzrosnąć od 2020 roku, ale prawdopodobnie pozostanie poniżej wskaźników sprzed pandemii.

Zobacz także: Średnia oczekiwana długość życia zmalała, dlatego emerytury będą wyższe

Niezależnie od poglądów politycznych wydłużenie życia w przypadku Chin zasługuje na podziw. Wynika to przede wszystkim z podniesienia standardu życia. Jednak podczas gdy średnia długość życia w chwili urodzenia stale rośnie, wskaźniki urodzeń w Chinach znacznie zwalniają. Co więcej, szacuje się, że osoby w wieku 60 lat i starsze stanowią ok. 25% całkowitej populacji Chin.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker