Uncategorized

Oczekiwana długość życia w Chinach większa niż w USA

Pandemia wpłynęła na wiele dziedzin gospodarki. Uwidoczniła również zachodzące coraz dynamiczniej zmiany w strukturze społeczeństw. Po 2020 roku oczekiwana długość życia w Chinach jest większa niż w Stanach Zjednoczonych. 

Oczekiwana długość życia w Chinach

W 1960 roku średnia długość życia w USA była o 26 lat dłuższa niż średnia długość życia w Chinach. Najnowsze dane pokazują jednak, że sytuacja uległa odwróceniu i aktualnie Chiny wyprzedziły USA z wynikiem 77,3 w stosunku do 77 lat. Oczekiwana długość życia w Stanach Zjednoczonych drastycznie się pogorszyła w trakcie pandemii.

Wykres 1. Oczekiwana długość życia na przestrzeni lat w Chinach i USA.

Zobacz także: Oczekiwana długość życia w Europie załamała się!

Warto przyjrzeć się również statystykom dla samych Chin. W 1850 roku średnia długość życia w Chinach wynosiła 32 lata. W ciągu następnych 170 lat wzrosła ponad dwukrotnie. W drugiej połowie XX wieku kraj stał się bardziej uprzemysłowiony, a standard życia wzrósł. Zwiększył się również dostęp do opieki zdrowotnej.

Wykres 2. Średnia oczekiwana długość życia w Chinach od 1850 do 2020.

Źródło: Statistica

Średnia długość życia – to nie pierwszy spadek w USA

Średnia długość życia w USA i innych krajach wzrastała w latach 1980-2019. Naukowcy przeanalizowali pięć kluczowych czynników wpływających na zdrowie na całym świecie. Pod uwagę wzięto: wysokie ciśnienie krwi, wysoki wskaźnik masy ciała, wysoki poziom cukru we krwi, palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Na tej podstawie przewidują oni, że więcej chorób niezakaźnych, takich jak choroby serca i nowotwory, będą zastępować choroby zakaźne jako główne przyczyny zgonów. Na poniższym wykresie można zauważyć nieco dokładniejsze dane dotyczące oczekiwanej długości życia w USA. W 2014 roku pierwszy raz od lat 60. XX wieku spadła średnia długość życia wskutek zgonów związanych z przedawkowaniem narkotyków oraz epidemią otyłości. Z powodu COVID-19 oczekiwana długość życia zmniejszyła się bardziej wśród Latynosów i Afroamerykanów niż wśród Białych w Stanach Zjednoczonych w 2020 roku.

Powyższe dane dotyczące oczekiwanej długości życia są szacunkami dotyczącymi oczekiwanej długości życia w danym okresie w oparciu o nadmierną śmiertelność zaobserwowaną w trakcie pandemii. Naukowcy zauważyli, że średnia długość życia w 2021 roku może nieznacznie wzrosnąć od 2020 roku, ale prawdopodobnie pozostanie poniżej wskaźników sprzed pandemii.

Zobacz także: Średnia oczekiwana długość życia zmalała, dlatego emerytury będą wyższe

Niezależnie od poglądów politycznych wydłużenie życia w przypadku Chin zasługuje na podziw. Wynika to przede wszystkim z podniesienia standardu życia. Jednak podczas gdy średnia długość życia w chwili urodzenia stale rośnie, wskaźniki urodzeń w Chinach znacznie zwalniają. Co więcej, szacuje się, że osoby w wieku 60 lat i starsze stanowią ok. 25% całkowitej populacji Chin.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button