EuropaUncategorized

Ceny gazu w Europie rosną. Belgia wprowadza dopłaty do rachunków

Ceny gazu w Europie szybują w górę. Kryzys energetyczny dotyka gospodarstwa domowe w całej Unii Europejskiej. W związku z podwyżką cen niektóre rządy decydują się na wprowadzenie dodatkowych świadczeń. 

Belgia wprowadza dopłaty w wysokości 80 euro

Jak poinformował rząd w zeszłym tygodniu, gospodarstwa domowe otrzymają 80 euro dopłaty do rachunków za energię elektryczną i gaz. Dziennik Het Laatste Nieuws podaje, że jednorazowa dopłata wynika z wysokich cen energii. Środki zostaną przekazane automatycznie, bez konieczności wnioskowania o świadczenie. Pieniądze będą wypłacane najpóźniej do połowy lutego. To już kolejna pomoc od rządu, na jaką mogą liczyć Belgowie. 30 września wprowadzono taryfę socjalną za energię dla rodzin o niskich dochodach.

Zobacz także: Ceny gazu w Europie tak urosły, że tankowce płynące do Azji zawracają

Rekordowe ceny gazu w Europie – Belgia

Pod koniec zeszłego tygodnia cena za MWh (megawatogodzinę) na rynku kontraktów terminowych w Holandii wzrosła o 6%, do 103 euro. Belgia chce wyłączyć swoje elektrownie jądrowe i postawić na OZE. Według oficjalnych zapewnień rządu, do 2025 roku zostanie wyłączonych siedem reaktorów. W kraju atom odpowiada za ok. 40% produkcji energii. Belgia prowadzi intensywne badania nad reaktorami nowej generacji. Trwają prace nad małymi reaktorami jądrowymi SMR. Na ten cel przeznaczono dotychczas 100 mln euro.

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Niemczech – już piąta firma ogłosiła bankructwo

Ceny gazu w Europie rosną od kilku miesięcy. Sytuacja może unormować się dopiero wiosną. Rekordowo niskie zapasy zgromadzone przez kraje Zachodu sprawiły, że Europa zaczęła być silnie zależna od dostaw z Rosji. Zwiększono również import z USA. Jednak UE planuje zmianę polityki odnośnie do elektrowni jądrowych. Według ostatnich doniesień KE planuje dokonać zmian w nomenklaturze i uwzględnić, pod pewnymi warunkami, elektrownie jądrowe jako zielone źródła energii. Aby jednak zmiany mogły wejść w życie, muszą zostać poparte przez większość krajów członkowskich. Pojawiają się obawy o względy bezpieczeństwa oraz kwestię składowania niebezpiecznych odpadów. Nowe przepisy mają zostać zaprezentowane jeszcze w styczniu.

Zobacz także: Stanowisko UE ws. atomu i gazu może ulec zmianie pod pewnymi warunkami

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker