EuropaUncategorized

Ceny gazu w Europie rosną. Belgia wprowadza dopłaty do rachunków

Ceny gazu w Europie szybują w górę. Kryzys energetyczny dotyka gospodarstwa domowe w całej Unii Europejskiej. W związku z podwyżką cen niektóre rządy decydują się na wprowadzenie dodatkowych świadczeń. 

Belgia wprowadza dopłaty w wysokości 80 euro

Jak poinformował rząd w zeszłym tygodniu, gospodarstwa domowe otrzymają 80 euro dopłaty do rachunków za energię elektryczną i gaz. Dziennik Het Laatste Nieuws podaje, że jednorazowa dopłata wynika z wysokich cen energii. Środki zostaną przekazane automatycznie, bez konieczności wnioskowania o świadczenie. Pieniądze będą wypłacane najpóźniej do połowy lutego. To już kolejna pomoc od rządu, na jaką mogą liczyć Belgowie. 30 września wprowadzono taryfę socjalną za energię dla rodzin o niskich dochodach.

Zobacz także: Ceny gazu w Europie tak urosły, że tankowce płynące do Azji zawracają

Rekordowe ceny gazu w Europie – Belgia

Pod koniec zeszłego tygodnia cena za MWh (megawatogodzinę) na rynku kontraktów terminowych w Holandii wzrosła o 6%, do 103 euro. Belgia chce wyłączyć swoje elektrownie jądrowe i postawić na OZE. Według oficjalnych zapewnień rządu, do 2025 roku zostanie wyłączonych siedem reaktorów. W kraju atom odpowiada za ok. 40% produkcji energii. Belgia prowadzi intensywne badania nad reaktorami nowej generacji. Trwają prace nad małymi reaktorami jądrowymi SMR. Na ten cel przeznaczono dotychczas 100 mln euro.

Zobacz także: Kryzys energetyczny w Niemczech – już piąta firma ogłosiła bankructwo

Ceny gazu w Europie rosną od kilku miesięcy. Sytuacja może unormować się dopiero wiosną. Rekordowo niskie zapasy zgromadzone przez kraje Zachodu sprawiły, że Europa zaczęła być silnie zależna od dostaw z Rosji. Zwiększono również import z USA. Jednak UE planuje zmianę polityki odnośnie do elektrowni jądrowych. Według ostatnich doniesień KE planuje dokonać zmian w nomenklaturze i uwzględnić, pod pewnymi warunkami, elektrownie jądrowe jako zielone źródła energii. Aby jednak zmiany mogły wejść w życie, muszą zostać poparte przez większość krajów członkowskich. Pojawiają się obawy o względy bezpieczeństwa oraz kwestię składowania niebezpiecznych odpadów. Nowe przepisy mają zostać zaprezentowane jeszcze w styczniu.

Zobacz także: Stanowisko UE ws. atomu i gazu może ulec zmianie pod pewnymi warunkami

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker