GospodarkaNews

Republika Chińska (Tajwan) zainwestuje ogromne środki na Litwie

Republika Chińska (Tajwan) zobowiązała się do utworzenia funduszu o wartości 200 mln dolarów, z którego środki zostaną przeznaczone na inwestycje na Litwie. Kraj ten chce pomóc Litwie, która za swoją zgodę na otwarcie Biura Przedstawicielskiego Tajwanu, mierzy się obecnie z sankcjami nałożonymi przez Chińską Republikę Ludową.  

Konflikt dyplomatyczny Litwa-Chiny pogłębia się

Dwa miesiące temu powstał poważny spór pomiędzy Pekinem i Wilnem. Zarzewiem konfliktu było to, że Litwa wyraziła zgodę na otwarcie Biura Przedstawicielskiego Tajwanu. Co warto zaznaczyć, Władze Chińskiej Republiki Ludowej (ChRL) oburzyło nie samo powstanie „nieoficjalnej ambasady” Republiki Chińskiej, gdyż takowe funkcjonują w wielu innych krajach, ale użycie w nazwie słowa Tajwan, a nie Tajpej. Włodarze ChRL zaznaczyli, że użycie określenia Tajwan silnie uderza w politykę jednych Chin, ponieważ nazwa ta sugeruje, że Republika Chińska jest suwerennym państwem.

Zobacz także: Chiny odnotowały najniższy przyrost naturalny od czterech dekad

ChRL, aby ukarać Litwę, obniżyła rangę stosunków dyplomatycznych z bałtyckim państwem, a następnie wstrzymała wydawanie wiz w tym kraju. Potem wdrożyła ona bardzo dotkliwą sankcję ekonomiczną. Otóż ChRL usunęła Litwę z systemu zgłoszeń celnych. Oznacza to, że aktualnie Litwa nie może ani nic eksportować do wspomnianego kraju, ani nic z niego importować. Posunięcie to natychmiastowo uderzyło w wiele litewskich branż, szczególnie w tę zajmująca się produkcją alkoholu. 

Republika Chińska chce pomóc Litwie

Jednakże, jak donosi portal Al Jazeera, Republika Chińska zamierza pomóc Litwie. Eric Huang, szef przedstawicielstwa Tajwanu w Wilnie na środowej konferencji prasowej, zapowiedział, że Tajwan utworzy fundusz o wartości 200 mln dolarów. Środki z niego zostaną przeznaczone na między innymi inwestycje w sektor półprzewodników na Litwie. Co więcej, zaznaczył on, że obecnie trwają prace nad jeszcze większym funduszem inwestycyjnym wspieranym przez bank centralny Republiki Chińskiej. Jak pokreślił Huan na wspomnianej konferencji:

Tajwan jest zobowiązany do udzielenia pomocy Litwie, ponieważ Litwa stoi w obliczu bezprecedensowego w historii handlu międzynarodowego ataku gospodarczego.

Jednak na inwestycjach nie kończy się pomoc, jakiej Tajwan udziela Litwie. Republika Chińska ostatnio zakupiła  od Litwy 20 400 butelek rumu, które, ze względu na sankcje, nie mogły zostać wyeksportowane do ChRL. Co więcej, prezes Tajwańskiej Rady Rozwoju za pośrednictwem Facebooka zaprosił obywateli do zakupu rumu, który trafi do sklepów pod koniec stycznia. 

Zobacz także: Czy sankcje USA zniszczą czołowego chińskiego producenta chipów?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker