Gospodarka

Oxfam: Nierówności na świecie przyczyną ponad 7,6 milionów zgonów rocznie

Z najnowszego raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam wynika, że 10 najbogatszych miliarderów ponad dwukrotnie zwiększyło swój majątek w czasie pandemii. Podczas gdy 99 proc. ludności zubożało, a dodatkowe 160 milionów osób zaczęło żyć poniżej granicy ubóstwa. Wobec tego nierówności na świecie się powiększają i to nie tylko w aspekcie ekonomicznym.

Nierówności na świecie przyczyniają się do śmierci 21 tys. osób dziennie

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Oxfam pandemia COVID-19 nasiliła pogłębianie się nierówności dochodowych. Skumulowany majątek najbogatszych osób na świecie wzrósł z ok. 700 mld USD do 1,5 bln USD podczas ostatnich dwóch lat. Daje to dzienny wzrost na poziomie 1,3 mld USD.

Natomiast w tym samym czasie 99 proc. populacji światowej zubożała. Z kolei dodatkowe 160 mln osób znalazło się poniżej granicy ubóstwa. Przerażające są przede wszystkim dane dotyczące liczby zgonów, których przyczyną są nierówności. Bowiem dysproporcje na świecie m.in. w zakresie dochodów, ochrony socjalnej, dostępu do opieki medycznej oraz żywności przyczyniają się do śmierci aż ok. 21 tys. osób dziennie. Daje to w przybliżeniu 7,67 mln zgonów rocznie. Jak wyliczają pracownicy Oxfam, globalne nierówności wpływają na śmierć jednej osoby co cztery sekundy.

Pandemia koronawirusa stała się bardziej zabójcza, bardziej długotrwała i bardziej szkodliwa dla środków do życia z powodu nierówności. Nierówność dochodów jest silniejszym wskaźnikiem tego, czy umrzesz z powodu Covid-19, niż wiek. Miliony ludzi nadal żyłyby dzisiaj, gdyby miały szczepionkę – ale nie żyją, pozbawieni szansy, podczas gdy wielkie korporacje farmaceutyczne nadal sprawują monopolową kontrolę nad tymi technologiami. Ten szczepionkowy apartheid odbiera życie i pogłębia nierówności na całym świecie –  można przeczytać w raporcie

Zobacz także: Nierówności w Polsce rosły błyskawicznie od 1990 roku

Raport zwraca uwagę również na kluczową rolę banków centralnych oraz rynku finansowego. Mianowicie biliony dolarów, które trafiły na rynek finansowy w wyniku ekspansywnej polityki monetarnej na całym świecie, wzbogaciły miliarderów. Jest to efekt boomu giełdowego uwarunkowanego poprzez powyższe zjawisko, który uczynił ich bardziej zamożnymi. Wobec tego polityka banków centralnych w czasie pandemii służyła najbogatszym, a nie najbiedniejszym.

Zobacz także: Bank Światowy ostrzega, że ​​światowa gospodarka ma ponure perspektywy

Pandemia nasiliła nierówności rasowe i płciowe — wskazuje raport

Raport międzynarodowej organizacji charytatywnej podkreśla także, iż pandemia nasiliła nierówności rasowe oraz płciowe. Na podstawie przykładów z całego świata pracownicy Oxfam uświadamiają czytelnikom, w jaki sposób dochodzi do dysproporcji rasowych i płciowych.

Pandemia najmocniej uderzyła w grupy rasowe. Podczas drugiej fali pandemii w Anglii osoby z Bangladeszu były pięciokrotnie bardziej narażone na śmierć z powodu COVID-19 niż biała populacja brytyjska. W Brazylii czarnoskórzy mieszkańcy są 1,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu COVID-19 niż osoby rasy białej. W USA żyłoby dziś 3,4 miliona czarnoskórych Amerykanów, gdyby ich oczekiwana długość życia była taka sama jak białych ludzi – wskazuje raport

Z kolei w odniesieniu do nierówności płciowych można wyczytać:

Pandemia cofnęła osiągnięcie parytetu [równości] płci z 99 lat do obecnie 135 lat. Kobiety zbiorowo straciły 800 miliardów dolarów zarobków w 2020 roku, a obecnie pracuje 13 milionów mniej kobiet, aniżeli w 2019 roku. 252 mężczyzn ma więcej bogactwa niż 1 miliard kobiet oraz dziewcząt w Afryce i Ameryce Łacińskiej, a także na Karaibach

Jak rozwiązać ten problem?

Raport przedstawia także rozwiązania mające zapobiec nasilaniu się globalnych nierówności. Metody nie są odkrywcze. Zakładają bowiem reformę podatkową na szczeblu międzynarodowym w taki sposób, aby system [podatkowy] był jeszcze bardziej progresywny.

Większe opodatkowanie najbogatszych ma być źródłem dystrybucji środków pieniężnych na rzecz najuboższych poprzez politykę fiskalną. Środki fiskalne miałyby być wydatkowane m.in. na powszechną opiekę zdrowotną, ochronę socjalną, adaptację do zmian klimatu oraz zapobieganie przemocy ze względu na płeć.

Zobacz także: Globalne nierówności ekonomiczne determinuje kraj urodzenia

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker