Uncategorized

Indonezja przenosi stolicę. Nusantara zostanie zbudowana 2 tys. km od Dżakarty

Indonezyjski parlament zatwierdził ustawę, która zakłada przeniesienie stolicy Indonezji z Dżakarty na wyspę Borneo. Jest to bardzo znaczący krok, który ma sprawić, że nowa stolica Indonezji wreszcie powstanie. Do jej budowy przemierzano się od wielu lat.

Nusantara – tak będzie nazywać się nowa stolica Indonezji

Nowa stolica Indonezji ma być przeniesiona na pokrytą dżunglą wyspę Borneo. Powodem przenosin jest coraz większa skala problemów, z jakimi boryka się obecna stolica Indonezji – Dżakarta. W obszarze metropolitalnym Dżakarty mieszka 30 mln osób. Miasto w związku z olbrzymim zaludnieniem boryka się z poważnymi problemami infrastrukturalnymi i powodziami nasilającymi się w wyniku zmian klimatycznych. Eksperci przewidują, że do 2050 roku nawet jedna trzecia miasta może znaleźć się pod wodą. Dodatkowo problemem jest fatalna jakość powietrza oraz przeludnienie wyspy Jawa, na której leży Dżakarta.

Przyszła stolica Indonezji ma już swoją nazwę. Nusantara to jawajskie określenie indonezyjskiego archipelagu. Nusantarę od Dżakarty będzie dzielić ok. 2000 km. Warto dodać, że nie określono kiedy projekt zostanie sfinalizowany.

Nowa stolica Indonezji Nusantara i obecna Dżakarta lokalizacja

Nowa stolica Indonezji zajmie około 56 180 hektarów w prowincji Kalimantan Wschodni na indonezyjskiej części Borneo, którą kraj dzieli z Malezją i Brunei. W sumie pod projekt przeznaczono 256 142 hektarów, a dodatkowe tereny mają posłużyć do potencjalnej rozbudowy w przyszłości.

Nowa stolica Indonezji ma być motorem napędowym gospodarki

Ustawa o nowej stolicy państwa, która zapewnia ramy prawne dla ambitnego megaprojektu prezydenta Joko Widodo wartego 32 miliardy dolarów, określa, w jaki sposób rozwój stolicy będzie finansowany i zarządzany.

Nowa stolica będzie mieć centralną funkcję i stanie symbolem tożsamości narodu, a także nowym centrum gospodarczym, powiedział minister planowania Suharso Monoarfa do parlamentu po przyjęciu ustawy.

Początkowa relokacja rozpocznie się między 2022 a 2024 rokiem, a priorytetem będą drogi i porty, aby umożliwić dostęp do nowej stolicy Indonezji. Przy czym niektóre projekty mają funkcjonować w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

Plany przeniesienia rządu z Dżakarty, miasta zamieszkanego przez ponad 10 milionów ludzi, które cierpi z powodu chronicznego zatłoczenia, powodzi i zanieczyszczenia powietrza, były przedstawiane przez wielu prezydentów, ale żaden z nich nie podjął tak stanowczych kroków. Plany obecnego prezydenta Indonezji zostały ogłoszone już w 2019 roku, jednak prace nad ich realizacją utrudniła pandemia Covid-19.

Zobacz także: Seul – nowa finansowa stolica Azji

Budowa nowej stolicy ma wzmocnić łańcuchy dostaw i sprawić, że Indonezja „zajmie bardziej strategiczną pozycję na światowych szlakach handlowych, w przepływach inwestycyjnych i innowacjach technologicznych”, powiedział rząd w oświadczeniu. Według rządu ma to być innowacyjna oraz przyjazna dla człowieka, klimatu i środowiska stolica naszpikowana najnowocześniejszymi technologiami.

Indonezja jako największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej wyobraża sobie nową stolicę jako niskoemisyjny „super hub”, który będzie wspierał sektory farmaceutyczny, zdrowia i technologii oraz promował zrównoważony wzrost poza wyspą Jawa.

Nusantara ma swoich krytyków, ale nie jest pierwsza przenoszona stolica

Krytycy twierdzą jednak, że ustawa została uchwalona w pośpiechu, przy ograniczonych konsultacjach społecznych i ocenach środowiskowych. Ponadto ostrzegają, że może ona zniszczyć ekosystemy w regionie, gdzie górnictwo i plantacje oleju palmowego już zagrażają lasom deszczowym, które są domem dla zagrożonych gatunków Borneo.

Biorąc pod uwagę doświadczenia z tego typu megaprojektami można mieć pewne obawy ile z tych obietnic zostanie zrealizowane. Niemniej jednak są przykłady państw, które już przenosiły swoje stolice i jednostki administracyjne. Wśród nich jest Malezja, która przeniosła swój rząd do Putrajaya z Kuala Lumpur w 2003 roku lub Myanmar, który przeniósł swoją stolicę do Naypyidaw z Rangunu w 2006 roku. Przykładem może być też Brasilia, dokąd w 1960 roku przeniesiono stolicę Brazylii z Rio de Janeiro. Z bliższych czasowo przykładów można podać Egipt, który właśnie jest w trakcie budowania swojej nowej stolicy mającej zastąpić Kair.

Zobacz także: Indonezja rozpocznie gazyfikację węgla. Czy Polska też powinna?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker