FinansePolska

W 2021 roku sprzedaż obligacji 3-miesięcznych wzrosła o 113%!

W minionym roku Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o łącznej wartości 43,3 mld zł. Sprzedaż obligacji była na rekordowym poziomie, najchętniej kupowano 3-miesięczne papiery dłużne. 

Sprzedaż obligacji Skarbu Państwa w 2021 roku

Popyt na obligacje w minionym roku był o 53% wyższy niż w 2020 roku. Co więcej, wzrosła również średnia miesięczna wartość zakupu obligacji, która wyniosła ok. 3,6 mld zł. Spośród wszystkich obligacji najlepiej sprzedawały się 3-miesięczne instrumenty ze stałym oprocentowaniem na poziomie 0,50%. Na ich zakup przeznaczono ok. 22,5 mld zł (52% udziału w strukturze sprzedaży). Porównując do 2020 roku, ich sprzedaż wzrosła o 113%. Obligacje kwartalne przeznaczone są dla osób, które chcą ulokować kapitał na bardzo krótki okres.

Obok obligacji 3-miesięcznych, chętnie kupowano również obligacje 4-letnie, których oprocentowanie powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o dodatkową marżę. Ich udział w strukturze sprzedaży na rok 2021 wynosił 33%, a na ich zakup przeznaczono 14,2 mld zł.

Ministerstwo Finansów

Zobacz także: Polska w strefie euro? Lepiej mieć niezależne NBP

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów obligacji w 2021 roku wyniosła:

  • 3-miesięczne – 22.541,5 mln zł,
  • 2-letnie – 3.052,2 mln zł,
  • 3-letnie – 185,1 mln zł,
  • 4-letnie – 14.215,1 mln zł,
  • 10-letnie – 3.042,0 mln zł,
  • Obligacje rodzinne – 288,2 mln zł.
Ministerstwo Finansów

Rekordowo wysokie zainteresowanie obligacjami w Polsce

Jak podaje Ministerstwo Finansów, w minionym roku sprzedano najwięcej obligacji w historii. Należy podkreślić, że oprocentowanie obligacji nie zostało podwyższone w obliczu rosnącej inflacji. Obecnie najwięcej można zarobić na obligacjach 12-letnich indeksowanych inflacją (oprocentowanie wynoszące 2,00%). Papiery te są jednak zarezerwowane dla beneficjentów programu „Rodzina 500+”.

Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investment:

Fakt, że w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły stopy procentowe NBP powinien doprowadzić do podwyżki oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych. Przez lata powiązanie między tymi wartościami było bardzo mocne. Nawet więcej – dzisiejszy poziom podstawowej stopy procentowej NBP uzasadnia nawet podwojenie oprocentowania papierów cztero- i dziesięcioletnich.

Zobacz także: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie utrzymują wysoki wzrost

Warunki gospodarcze uległy zmianie, więc Ministerstwo Finansów powinno zareagować i dostosować oprocentowanie do aktualnej sytuacji. Tym bardziej, że rynek spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych w najbliższych tygodniach.

Polecane artykuły

Back to top button