FinansePolska

W 2021 roku sprzedaż obligacji 3-miesięcznych wzrosła o 113%!

W minionym roku Ministerstwo Finansów sprzedało obligacje o łącznej wartości 43,3 mld zł. Sprzedaż obligacji była na rekordowym poziomie, najchętniej kupowano 3-miesięczne papiery dłużne. 

Sprzedaż obligacji Skarbu Państwa w 2021 roku

Popyt na obligacje w minionym roku był o 53% wyższy niż w 2020 roku. Co więcej, wzrosła również średnia miesięczna wartość zakupu obligacji, która wyniosła ok. 3,6 mld zł. Spośród wszystkich obligacji najlepiej sprzedawały się 3-miesięczne instrumenty ze stałym oprocentowaniem na poziomie 0,50%. Na ich zakup przeznaczono ok. 22,5 mld zł (52% udziału w strukturze sprzedaży). Porównując do 2020 roku, ich sprzedaż wzrosła o 113%. Obligacje kwartalne przeznaczone są dla osób, które chcą ulokować kapitał na bardzo krótki okres.

Obok obligacji 3-miesięcznych, chętnie kupowano również obligacje 4-letnie, których oprocentowanie powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o dodatkową marżę. Ich udział w strukturze sprzedaży na rok 2021 wynosił 33%, a na ich zakup przeznaczono 14,2 mld zł.

Ministerstwo Finansów

Zobacz także: Polska w strefie euro? Lepiej mieć niezależne NBP

Zgodnie z danymi przedstawionymi przez Ministerstwo Finansów, wartość sprzedaży poszczególnych rodzajów obligacji w 2021 roku wyniosła:

  • 3-miesięczne – 22.541,5 mln zł,
  • 2-letnie – 3.052,2 mln zł,
  • 3-letnie – 185,1 mln zł,
  • 4-letnie – 14.215,1 mln zł,
  • 10-letnie – 3.042,0 mln zł,
  • Obligacje rodzinne – 288,2 mln zł.
Ministerstwo Finansów

Rekordowo wysokie zainteresowanie obligacjami w Polsce

Jak podaje Ministerstwo Finansów, w minionym roku sprzedano najwięcej obligacji w historii. Należy podkreślić, że oprocentowanie obligacji nie zostało podwyższone w obliczu rosnącej inflacji. Obecnie najwięcej można zarobić na obligacjach 12-letnich indeksowanych inflacją (oprocentowanie wynoszące 2,00%). Papiery te są jednak zarezerwowane dla beneficjentów programu „Rodzina 500+”.

Zdaniem Bartosza Turka, głównego analityka HRE Investment:

Fakt, że w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrosły stopy procentowe NBP powinien doprowadzić do podwyżki oprocentowania detalicznych obligacji skarbowych. Przez lata powiązanie między tymi wartościami było bardzo mocne. Nawet więcej – dzisiejszy poziom podstawowej stopy procentowej NBP uzasadnia nawet podwojenie oprocentowania papierów cztero- i dziesięcioletnich.

Zobacz także: Bezpośrednie inwestycje zagraniczne na świecie utrzymują wysoki wzrost

Warunki gospodarcze uległy zmianie, więc Ministerstwo Finansów powinno zareagować i dostosować oprocentowanie do aktualnej sytuacji. Tym bardziej, że rynek spodziewa się kolejnej podwyżki stóp procentowych w najbliższych tygodniach.

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker