EuropaGospodarkaNews

Polowania na wieloryby w Islandii zostaną zakończone w 2024 roku

Islandia zamierza zakończyć polowania na wieloryby w 2024 roku. Stanie się tak głównie, dlatego że popyt na mięso z tych zwierząt gwałtownie spadł, a w branży wielorybniczej wybuchł kryzys spowodowany wieloma czynnikami. 

Kryzys w branży wielorybniczej

Islandczycy urządzali polowania na wieloryby głównie po to, aby mięso z tych zwierząt sprzedać Japończykom. Jednakże w 2019 roku Japonia, po niemal trzech dekadach, zniosła prawo, które zakazywało komercyjnie polować na wieloryby. Sprawiło to, że popyt na mięso z Islandii gwałtownie spadł.

Ponadto, w ostatnich latach wyprawy na Atlantyk, mające na celu upolować wieloryba, stały się znacznie bardziej kosztowne. Otóż Islandia w ostatnich latach rozszerzyła strefę przybrzeżną objętą zakazem połowów. Spowodowało to, że wielorybnicy musieli wyruszać na łowy znacznie dalej od brzegu, co znacznie podniosło koszty takich wypraw. 

Jak wskazuje portal Al Jazeera ostateczny cios islandzkiej branży wielorybniczej zadał wybuch pandemii. Wprowadzone w 2020 roku ograniczenia sprawiły, że zakłady zajmujące się przetwórstwem mięsa wielorybiego nie mogły sprawnie funkcjonować. W wyniku tego najważniejsze przedsiębiorstwa w branży wielorybniczej zawiesiły swoją działalność. 

Zobacz także: Przełowienie globalnym problemem przemysłu spożywczego

W wyniku tych wszystkich czynników sektor wielorybniczy praktycznie przestał działać na terenie Islandii. W ciągu ostatnich 3 lat zabito jedynie jednego wieloryba. Z kolei według międzynarodowych postanowień Islandia w latach 2019-2023 może upolować 209 wielorybów płetwiastych oraz 217 wielorybów miętusich.

Islandia zamierza zakończyć polowania na wieloryby w 2024 roku

Upadek tej branży dał islandzkim politykom szansę na wprowadzenie prawa, które zakaże połowów wielorybów. Ci planują wprowadzić je w 2024 roku. Jak stwierdziła tamtejsza minister rybołówstwa Svandis Svavarsdottir, członkini partii Ruch Zieloni-Lewica:

Istnieje niewiele argumentów za tym, aby zezwolić na polowanie na wieloryby po 2024 roku […] Nie ma dowodów na to, że istnieją jakakolwiek korzyści ekonomiczne z tej działalności.

Ponadto zauważyła ona, że wieloryby przynoszą zdecydowanie większe korzyści ekonomiczne jako atrakcja turystyczna, niż jako stek na talerzu. Jak informuje Al Jazeera w samym 2019 roku ponad 360 000 ludzi przyjechało na północne wybrzeże Islandii, aby podziwiać te majestatyczne stworzenia. 

Islandia – kraina czystą i tanią energią płynąca

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker