EnergetykaGospodarka

Start-up Ocean Grazer chce zapobiegać marnowaniu energii wytworzonej przez farmy wiatrowe

Morska energetyka wiatrowa to jeden z najszybciej rozwijających się sektorów OZE. Jednak z uwagi na brak magazynów, część energii jest marnowana. Holenderski start-up opracował system, który uczyni morskie farmy wiatrowe bardziej opłacalnymi. 

Magazynowanie energii pod wodą

Według raportu KPMG na zlecenie firmy energetycznej Drax w 2020 roku z powodu braku magazynów zmarnowano energię elektryczną, która byłaby wystarczająca do zaopatrzenia ponad miliona domów. Wiele lądowych farm wiatrowych używa baterii do przechowywania nadmiaru energii, jednak w przypadku farm wodnych nie zawsze jest to możliwe, z uwagi na specyfikę podłoża. Jeśli podobny magazyn miałby powstać na dnie zbiornika wodnego, konieczne byłoby wybudowanie platformy podwodnej z kontenerami magazynującymi. Wiązałoby się to z ogromnymi kosztami, które niejednokrotnie przewyższyłyby budowę całej farmy. Nagrodzony w tegorocznej edycji konkursu Best of Innovation start-up uważa, że ​​znalazł rozwiązanie, które zminimalizuje marnowanie energii generowanej dzięki wodnym farmom wiatrowym.

Zobacz także: Chiny stały się światowym liderem energetyki wiatrowej. Mają jej więcej niż cały świat razem wzięty

Morska energetyka wiatrowa – Ocean Battery

Holenderski start-up Ocean Grazer chce umożliwić magazynowanie energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych. Akumulator Ocean Battery przechowuje energię pod farmą wiatrową. Gdy produkowany jest jej nadmiar, system pompuje wodę podziemnego zbiornika do twardych, elastycznych pęcherzy, które znajdują się na dnie morskim. Podczas gdy klasyczne baterie litowo-jonowe mogą wytrzymać 5000-10000 cykli ładowania, bateria Ocean może wytrzymać ich nawet milion. Koszt przechowywania jest mniej więcej podobny, jak w przypadku baterii, jednak wydłużony czas użytkowania sprawia, że pozyskiwanie energii z OZE może być znacznie tańsze. Prototyp przeznaczony do głębokich zbiorników wodnych został już przetestowany w porcie Groningen w Holandii. Obecnie start-up bada podobne rozwiązanie dla płytszych akwenów.

Frits Bliek, dyrektor naczelny Ocean Grazer, powiedział:

Bateria Oceaniczna jest faktycznie oparta na tej samej technologii, co magazynowanie wody, w której woda jest pompowana z powrotem przez tamę w rzece, chociaż przekształciliśmy ją w coś, co można umieścić na dnie morskim.

Zobacz także: Czy napęd wiatrowy dla statków, to krok milowy w zerowej emisyjności?

W zeszłym roku rząd Wielkiej Brytanii ogłosił konkurs na innowacyjne rozwiązania umożliwiające wzrost efektywności urządzeń magazynujących energię. To jedna z najdynamiczniej rozwijających się branż i zdaniem rządu kluczowa podczas transformacji energetycznej. Finansowanie kapitałowe konkursu wynosi 93 mln USD.

Niemcy: Energetyka wiatrowa przegrywa z biurokracją. Zbyt duże ryzyko

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker