Polska

PIE: 42% firm w Polsce obawia się wpływu wojny na prowadzoną działalność gospodarczą

Według analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego 42% firm odczuwa niepokój związany z inwazją Rosji na Ukrainę. Polskie przedsiębiorstwa boją się, że konflikt za wschodnią granicą negatywnie wpłynie na ich działalność gospodarczą. 

Polskie przedsiębiorstwa obawiają się o swoją przyszłość

Badanie zostało przeprowadzone 1 marca na potrzeby comiesięcznego odczytu Miesięcznego Indeksu Koniunktury, który Polski Instytut Ekonomiczny realizuje we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Badanie zrealizowane pośród polskich przedsiębiorstw dostarcza informacji dotyczących obaw firm w reakcji na działania zbrojne Rosji na Ukrainie. 42% przedsiębiorstw odczuwa duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności. Na małe zagrożenie wskazuje co dziesiąta polska firma. Jak wskazują autorzy badania, zaledwie miesiąc temu takich firm było dwa razy więcej.

Zobacz także: Polskie spółki militarne przyciągają inwestorów! Króluje Lubawa

Zobacz także: Ranking największych firm logistycznych w Europie. Kto zdominował rynek?

Obawy związane z rosyjską agresją widoczne były jeszcze przed inwazją, która nastąpiła w zeszłym tygodniu. Część przedsiębiorstw już teraz boryka się z problemami związanymi z przerwanymi łańcuchami dostaw czy brakiem pracowników. Co trzecia firma zmaga się z niedostępnością produktów, szczególnie w branży budowlanej (52%) oraz w handlu (41%). Agresja rosyjska z pewnością przyczyni się do wzrostu cen paliw, energii oraz zbóż. Aktualnie wzrost cen energii stanowi problem dla 70% firm.

Największy niepokój w logistyce i budowlance

Obawy widać szczególnie w branży TSL (transport, spedycja, logistyka). 54% przedsiębiorców związanych z logistyką odczuwa zagrożenie dla dalszego prowadzenia działalności gospodarczej w związku z wojną za wschodnią granicą. Niepokój widoczny jest również w branży budowlanej, gdzie 42% przedsiębiorstw wskazuje na duże lub bardzo duże zagrożenie dla prowadzonej działalności. Sporą barierą ograniczającą funkcjonowanie jest utrata pracowników, którzy pochodzili z Ukrainy.

Obawy odczuwane są przede wszystkim przez firmy mikro (46%). W mniejszym stopniu niepokój odczuwają przedstawiciele dużych przedsiębiorstw (28%), którzy powinni być bardziej odporni na zmiany na rynku pracy. Trzy czwarte twierdzi, że wojna stanowi istotną barierę w prowadzeniu biznes. Jak wskazuje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego PIE, najbardziej niepewne sytuacji gospodarczej są firmy budowlane (84%), transportowe (74%) i usługowe (73%). Pełnych wyników badania można oczekiwać 4 marca.

Czy Polski Ład zniszczył polskie firmy? Ekonomiści PIE: Nie

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker