Polska

Polskie spółki militarne przyciągają inwestorów! Króluje Lubawa

W związku z trudną sytuacją za wschodnią granicą uwaga inwestorów skupia się na producentach militariów. Jak pokazują wyniki giełdowe, polskie spółki militarne odnotowują znaczne wzrosty.  

Lubawa pozytywnie zaskakuje inwestorów

W ostatnich dniach wzrok inwestorów skupia się przede wszystkim na Lubawie, producencie osłon batalistycznych, hełmów i kamizelek kuloodpornych, dostawcy służb mundurowych i wojska. Akcje przedsiębiorstwa podrożały o 80% w 10 dni. Producent posiada w swoim asortymencie ponad 500 artykułów przeznaczonych dla służb mundurowych (wojska, policji, straży granicznej, straży pożarnej, sił specjalnych). Lubawa produkuje wyspecjalizowany sprzęt logistyczny. W 2020 roku przychody tego segmentu wyniosły 36,2 mln zł, co stanowiło 15,2% łącznych przychodów,  4,2 mln zł zysku (10,9% łącznego wyniku). Na uwagę zasługuje również Wojas, który dostarcza obuwie polskiej armii.

Jak donosi Rzeczpospolita, Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes ZREMB Chojnice, przyznał, że trwają wstępne rozmowy nad zwiększeniem zamówień, a wojna w sąsiednim kraju zwiększyła zainteresowanie specjalistycznymi produktami militarnymi. ZREMB Chojnice produkuje m.in. kontenery przeznaczone dla Polskich Sił Zbrojnych. Jednak sytuacja za wschodnią granicą sprawia, że nie tylko spółki produkujące sprzęt militarny zyskują. W dobrej kondycji jest również Pamapol zajmujący się produkcją dań gotowych, zup oraz konserw. Pomimo że nie znajduje się w ścisłym gronie spółek militarnych, również przyciąga inwestorów z powodu napięć geopolitycznych.

Zobacz także: Handel bronią na świecie przybrał na sile w trakcie pandemii

Polskie spółki militarne oczekują nowych zamówień?

Jak widać, wśród spółek, które zaliczyły najbardziej udaną sesję w ostatnim dniu lutego, znajduje się sporo przedsiębiorstw, które powiązane są z branżą militarną.

Spółka Wzrost procentowy
1. Lubawa SA 31.6%
2. Bumech SA 28.3%
3. Zremb-Chojnice SA 27%
4. LW Bogdanka SA 25,9%
5. Coal Energy SA 23.6%
6. Wojas SA 20.2%
7. Jastrzębska Spółka Węglowa SA 17.7%
8. Pamapol SA 15.2 %
9. PGE SA 15,1%

Zobacz także: Wojna na Ukrainie powoduje wzrost stawek frachtowych i opóźnienia

Duże wzrosty obserwowane były również w przypadku Protektora, producenta obuwia specjalistycznego, który realizuje zamówienia w ponad 30 państwach świata, w tym w Afryce, Azji i Ameryce Południowej.

Wzrosty są efektem oczekiwań inwestorów, którzy prognozowali, że eskalacja konfliktu będzie związana z większymi zamówieniami na odzież specjalistyczną i produkty militarne. Według ekspertów dobra passa będzie trwać dłużej, ze względu na zapowiedzi rządu, który deklaruje wzrost wydatków na obronność państwa. Podobną deklarację wygłosił m.in. kanclerz Niemiec, Olaf Schulz. W obliczu niepewnej sytuacji geopolitycznej można więc oczekiwać, że inwestycje w spółki dostarczające artykuły militarne dla służb i wojska przyniosą oczekiwany zwrot.

Fabryka Broni „Łucznik” odnotowuje 300% wzrost sprzedaży w USA

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker