Azja i Oceania

Gospodarka Tajlandii wyhamuje przez wojnę w Ukrainie

Gospodarka Tajlandii może odnotować w tym roku mniejszy wzrost gospodarczy niż przewidywano. Początkowo mówiono o wzroście na poziomie 4,5%, teraz jednak bardziej realne jest 3,5%. Tak silna zmiana jest spowodowana powodu wojną w Ukrainie, która silnie wpłynie na turystykę, handel i konsumpcję. Tak wynika z danych ministerstwa finansów Tajlandii.

Gospodarka Tajlandii jest zależna od turystyki

Nagła i gwałtowna zmiana sytuacji na świecie odbije się na gospodarkach wielu państw. Jednym z nich będzie Tajlandia, która w dużej mierze opiera swoją gospodarkę na turystyce. Z kolei dla tajskiej turystyki bardzo duże znaczenie mają rosyjscy turyści, których w tym roku na pewno będzie mniej niż zwykle. To efekt sankcji, które nie tylko utrudnią podróżowanie, ale także wywołają najprawdopodobniej poważny kryzys gospodarczy. Ten z kolei negatywnie wpłynie na siłę nabywczą Rosjan, co w pierwszej kolejności przekłada się na redukcję wydatków związanych z podróżowaniem.

Zobacz także: Tajlandia wyda miliardy na przejście na pojazdy elektryczne

Będzie to miało pewien wpływ możliwe, że wzrost gospodarczy może nieco spaść poniżej prognozy – powiedział Arkhom Termpittayapaisith na konferencji prasowej, odnosząc się do inwazji Rosji na Ukrainę.

Prognozy ministerstwa dotyczące liczby turystów przybywających do Tajlandii najprawdopodobniej nie spełnią się. Ministerstwo zakładało w tym roku przyjazd 7 milionów podróżnych.

Wysokie ceny spowalniają krajową konsumpcję

Na spadek wzrostu PKB Tajlandii wpłyną także wysokie ceny towarów, spowodowane rosnącymi cenami energii. To z kolei przyczyni się do spadku krajowej konsumpcji. W związku z tym rząd rozważa środki mające na celu obniżenie kosztów życia obywateli, w tym dopłaty do mediów, wynika z wypowiedzi Arkhoma, nie podając dalszych szczegółów.

Zobacz także: Legalizacja marihuany w Tajlandii. Rząd pozwala na uprawę konopi w domu!

We wtorek gabinet zatwierdził sześciomiesięczną obniżkę akcyzy na olej napędowy i olej opałowy do produkcji energii, co ma pomóc w zmniejszeniu skutków wysokich cen paliw.

Warto dodać, że jeszcze przed wybuchem wojny w Ukrainie, gospodarka Tajlandii radziła sobie relatywnie dobrze. Tajlandia wydawała się wejść na ścieżkę wzrostu, co było głównie zasługą przywracania ruchu turystycznego, który prawdopodobnie ponownie ulegnie zmianie.

Gospodarka Tajlandii dzięki turystyce i eksportowi zaczęła rosnąć

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker