Rosja zakazuje eksportu zbóż do byłych państw Związku Radzieckiego

Rosja zakazuje eksportu zbóż do krajów byłego Związku Radzieckiego. Zakaz obejmie także w dużej mierze eksport cukru. Na tę chwilę zakazy mają status tymczasowych. Jest to przede wszystkim efekt sankcji nałożonych przez Zachód.
Najwięksi eksporterzy pszenicy na świecie to Rosja i Ukraina
Pomimo zakazu eksportu, Rosja nadal będzie wydawać specjalne licencje eksportowe firmom handlowym w ramach obowiązującego już kontyngentu. Rosja jest największym na świecie eksporterem pszenicy, a jej głównymi odbiorcami są Egipt i Turcja. Warto dodać, że Egipt jest największym importerem pszenicy na świecie. Ponadto Ukraina, na której terenie toczy się wojna, jest piątym na świecie eksporterem tego zboża. W efekcie kraje takie jak Egipt mogą mieć bardzo poważne problemy z dostępem do żywności. To z kolei sprawia, że grozi im kryzys humanitarny.

Rosja zakazuje eksportu zbóż z powodu sankcji
Premier Rosji Michaił Miszustin podpisał rozporządzenie zakazujące eksportu białego i surowego cukru do 31 sierpnia oraz zakazujące eksportu pszenicy, żyta, jęczmienia i kukurydzy do sąsiednich państw Euroazjatyckiej Unii Gospodarczej do 30 czerwca. Oświadczono jednak, że eksport zboża w ramach kontyngentu na podstawie indywidualnych pozwoleń będzie nadal dozwolony.
Oświadczenie rządu głosi, że środki te zostały przyjęte „w celu ochrony krajowego rynku żywności w obliczu zewnętrznych ograniczeń”. Można łatwo wytłumaczyć, że chodzi o sankcje nałożone przez Zachód.
Ceny pszenicy w Europie wzrosły w poniedziałek po tym, jak agencja Interfax poinformowała o rosyjskim zakazie na eksport zboża. Początkowo nie wspomniała ona o wyjątkach związanych z tym zakazem. Ale i bez tego ceny pszenicy są na historycznych maksimach. 7 marca cena pszenicy była najwyższa w historii.
Rosyjski eksport pszenicy spadł o 45% od początku bieżącego sezonu sprzedażowego, który rozpoczął się w lipcu. Powodem tego były mniejsze zbiory, podatki od eksportu zboża oraz kontyngent eksportowy ustalony na 11 mln ton zboża, w tym 8 mln ton pszenicy, na okres od 15 lutego do 30 czerwca. Do 30 czerwca Rosja ma jeszcze do wyeksportowania od 6 mln do 6,5 mln ton pszenicy.
Polska powinna zakazać eksportu zboża? Minister rolnictwa uspokaja