Europa

Wielka Brytania wypłaci miesięcznie 456 USD miesięcznie za udostępnienie lokum uchodźcom

Według najnowszych regulacji rząd Wielkiej Brytanii będzie wypłacał 456 USD miesięcznie za przyjęcie ukraińskich uchodźców. Co więcej, domy i mieszkania, w których mają zamieszkać imigranci, muszą spełniać określone standardy. Obligatoryjna jest również kontrola karna osoby udostępniającej lokum uchodźcom. 

Przyjęcie uchodźców na co najmniej pół roku

Program nazwany „Domy dla Ukrainy” ma na celu zmniejszenie kryzysu uchodźczego, który dotyka Europę wraz z narastaniem migracji w związku z wojną. Brytyjska inicjatywa pozwoli na pobyt w kraju nawet osobom, które nie mają tam pracy ani rodziny. Każde gospodarstwo domowe, które zaoferuje mieszkanie lub pokój Ukraińcom na okres przynajmniej sześciu miesięcy, otrzyma 456 USD miesięcznie.

Zobacz także: Zagraniczne obligacje Rosji zostaną spłacone w rublach

Obowiązkowa kontrola karna

Zdaniem zachodnich mediów nowy program to reakcja Borisa Johnsona na zarzuty dotyczące zwlekania z podejmowaniem decyzji ws. możliwego pobytu na terenie Zjednoczonego Królestwa. Jak podaje BBC, do tej pory tylko 1000 uchodźców otrzymało wizy do Wielkiej Brytanii. W ramach nowego programu wszyscy zaangażowani posiadający lokum do udostępnienia powinni zarejestrować się na podanej stronie internetowej. Właściciele zostaną poddani kontroli karnej, aby wykazać czy pobyt uchodźców będzie bezpieczny. Aby zostać zakwalifikowanym do programu, mieszkanie lub pokój musi spełniać określone standardy. W późniejszej fazie organizacje charytatywne i kościoły będą mogły zrobić to samo, chociaż nie podano jeszcze daty rozpoczęcia naboru. Sekretarz ds. mieszkalnictwa Michael Gove dodał również, że brytyjski rząd rozważa wykorzystanie własności rosyjskich oligarchów usankcjonowanych przez Wielką Brytanię do celów humanitarnych, ale istnieje „dość wysoka poprzeczka prawna”.

Zobacz także: Brytyjscy dokerzy wciąż nie rozładowują statków z rosyjskim paliwem

Według najnowszych danych ONZ liczba uciekających przed wojną może wzrosnąć do ponad czterech milionów. Dotychczas sądzono, że liczba ta wyniesie ok. dwóch milionów. Kolejne kraje przygotowują ramy prawne na złagodzenie kryzysu migracyjnego, który jest następstwem wojny za wschodnią granicą UE.

Wciąż jednak nie podano, ilu uchodźców przyjmie Wielka Brytania. W pierwszej fazie z pomoc zaangażowane będą gospodarstwa domowe, a następnie organizacje charytatywne. Raczej mało prawdopodobne, że Wielka Brytania zdecyduje się na całkowite udostępnienie posiadłości oligarchów dla Ukraińców.

Wielka Brytania uchwaliła nowe przepisy, które uderzą w rosyjskich oligarchów

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker