Europa

Wielka Brytania uchwaliła nowe przepisy, które uderzą w rosyjskich oligarchów

W poniedziałek, 7 marca, Brytyjska Izba Gmin przyjęła projekt ustawy o przestępczości gospodarczej. Nowe regulacje skierowane są bezpośrednio w miliarderów, którzy od upadku Związku Radzieckiego częściowo przenosili swoje majątki na Wyspy. Oligarchowie w Wielkiej Brytanii kupowali posiadłości za pomocą fasadowych spółek. 

Rosyjscy oligarchowie w Wielkiej Brytanii – nadchodzą poważne zmiany

Nowe prawo ma zwiększyć możliwości ścigania oligarchów przez rząd i organy administracyjne Wielkiej Brytanii. Projekt ma następnie trafić do Izby Lordów, a następnie zostać przyjęty w ciągu zaledwie kilku najbliższych dni.

Zgodnie z nowymi regulacjami utworzony ma zostać rejestr podmiotów zagranicznych nabytych w ciągu ostatnich 20 lat, w którym wskazani będą faktyczni właściciele gruntów i nieruchomości na terenie Zjednoczonego Królestwa.

Zobacz także: Wielka Brytania chce nałożyć sankcje na rosyjskich oligarchów

Ustawa ma de facto utrudnić zagranicznym inwestorom i instytucjom popełnianie przestępstw gospodarczych. Skierowana jest przeciwko osobom chcącym ukryć swój majątek w Wielkiej Brytanii. W celu wyprania pieniędzy najczęściej kupuje się nieruchomości w Londynie lub innych większych miastach. Od teraz ma być to znacznie utrudnione. Przewidziano kary za odmówienie podania faktycznego właściciela nieruchomości lub gruntów. Za zatajenie informacji przewidziano karę więzienia do pięciu lat.

Zobacz także: Rosyjski gaz wciąż dociera do brytyjskich portów. Pracownicy protestują

Rozszerzenie prawa umożliwiającego konfiskatę majątku

Aktualnie w Londynie znajdują się setki domów w prestiżowych dzielnicach, które zostały w przeszłości kupione przez fasadowe spółki z siedzibą za granicą. Poprzez takie działania doszło do patologii administracyjnej, władze nie są w stanie wskazać, kto jest faktycznym właścicielem nieruchomości. Nowe regulacje rozszerzają kompetencje śledczych śledczy zajmujących się badaniem pochodzenia majątku. Ustawa stanowi rozszerzenie prawa z 2018 roku, które umożliwia konfiskowanie majątku niewyjaśnionego pochodzenia. Jeśli istnieje podejrzenie, że nieruchomość lub grunt zostały kupione za pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności, a właściciel nie jest w stanie lub odmawia jednoznacznego wskazania źródła pochodzenia pieniędzy, wówczas mogą rozpocząć się prace legislacyjne zmierzające do konfiskaty.

Co ciekawe, przed inwazją na Ukrainę, wielokrotnie rozważano rezygnację z pomysłu zaostrzenia przepisów gospodarczych wymierzonych w podmioty zagraniczne. Jednak atak zbrojny dokonany przez Rosję sprawił, że temat ten powrócił, a brytyjscy politycy szybko dokonali zmian w obowiązującym prawie. Ustawę poparła również opozycja, pomimo że wskazywała ona na kilka luk prawnych, które mogą zostać potencjalnie wykorzystane na niekorzyść rządu.

Gospodarka Wielkiej Brytanii rozwija się w najszybszym tempie od 1941 roku!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker