AmerykiEnergetyka

Gazociąg między Boliwią a Brazylią może przejść w ręce Amerykanów

Gazociąg między Boliwią a Brazylią ma zostać sprzedany. Jak podaje Reuters, państwowy brazylijski koncern naftowy Petrobras jest bliski osiągnięcia porozumienia w sprawie sprzedaży amerykańskiej firmie EIG Energy Partners kontroli nad gazociągiem.

Gazociąg między Boliwią a Brazylią sprzedany za ponad pół miliarda dolarów?

Przedmiotem negocjacji jest spółka Transportadora Brasileira Gasoduto Bolivia-Brasil (TBG), która obsługuje brazylijski odcinek gazociągu o nazwie Gasbol. Petrobras ma otrzymać ponad 500 mln USD za 51% udziałów w TBG – wynika z informacji, które opublikował Reuters.

Gazociąg między Boliwią a Brazylią, to system rurociągów o długości około 2600 km. Jest to główna sieć przesyłowa gazu ziemnego na południe Brazylii. W ciągu trzech kwartałów 2021 roku gazociąg wygenerował 180 mln USD zysku operacyjnego.

Zobacz także: Inflacja w Brazylii jest powyżej 10%. Podwyżki stóp niewiele dały

Gasbol jest zdolny transportować dziennie do 30 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego z Boliwii do Brazylii. Jeśli transakcja dojdzie do skutku to, TBG będzie trzecią spółką gazociągową sprywatyzowaną w ostatnich latach w Brazylii.

W 2016 roku Petrobras sprzedał spółkę Nova Transportadora do Sudeste (NTS), która przebiega przez południowo-wschodnie stany, za 5,2 mld dolarów konsorcjum kierowanemu przez kanadyjski Brookfield Asset Management i brazylijski Itausa SA.

W 2019 roku Petrobras sprzedał z kolei firmę TAG, zajmującą się rurociągami, za 8,7 mld dolarów francuskiemu Engie i kanadyjskiemu funduszowi emerytalnemu CDPQ.

Nie są to jednak ostatnie transakcje sprzedażowe Petrobras. W październiku 2021 r. Petrobras ujawnił zamiar sprzedaży swoich udziałów w spółce, która posiada aktywa w morskich złożach w Zatoce Meksykańskiej.

Eksport Boliwii opiera się przede wszystkim na gazie

Gaz ziemny jest głównym towarem eksportowym Boliwii, który zapewnia dużą część wpływów do budżetu państwa. Boliwia ma drugie największe zasoby tego surowca w Ameryce Południowej, zaraz po Wenezueli. Eksport gazu ziemnego stanowi 29,5% całego eksportu. W sumie wpływy ze sprzedaży surowca sięgają 2,4 mld dolarów rocznie. Boliwia eksportuje gaz ziemny przede wszystkim do Argentyny i Brazylii.

Struktura eksportu Brazylii
OEC World

W 1994 roku sektor gazowy w Boliwii został sprywatyzowany, jednak taki stan rzeczy nie utrzymał sie długo. W 2003 roku wybuchł w Boliwijski Konflikt Gazowy, którego przyczyn było co najmniej kilka, jednak jedną z głównych było właśnie sprywatyzowanie sektora gazowego. Na mocy protestów, które wybuchły sektor gazowy w Boliwii od 2005 roku jest silnie regulowany i nadzorowany przez państwo.

LNG to dobre, ale długoterminowe rozwiązanie. Jak Europa poradzi sobie bez rosyjskiego gazu? [ANALIZA]

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Filip Lamański

Dziennikarz, założyciel i redaktor naczelny portalu Obserwator Gospodarczy z wykształcenia ekonomista specjalizujący się w demografii i systemie emerytalnym. W 2020 roku nagrodzony w konkursie NBP na dziennikarza ekonomicznego roku 2020 w kategorii felieton lub analiza.

Polecane artykuły

Sprawdź również
Close
Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker