Energetyka

Niemcy i Katar uzgodniły partnerstwo energetyczne! Chodzi o dostawy gazu i energie odnawialną

Jak poinformował niemiecki minister gospodarki Robert Habeck, na spotkaniu z emirem Kataru Tamimem ibn Hamadem as-Sanim zostało uzgodnione partnerstwo energetyczne Niemiec i Kataru.

Niemcy chcą zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu

Niemcy czynią postępy ku uniezależnieniu się od rosyjskiego gazu. W związku z powyższym kraj za naszą zachodnią granicą nawiązał współpracę energetyczną z Katarem.

Niemcy i Katar uzgodniły długoterminowe partnerstwo energetyczne — powiedział niemiecki minister gospodarki

Dodał również:

Chociaż w tym roku nadal możemy potrzebować rosyjskiego gazu, w przyszłości już tak nie będzie. A to dopiero początek.

Zobacz także: Skutki wojny na Ukrainie – głód w Afryce, a u nas kolejne podwyżki

Rozpoczęły się już negocjacje niemieckich firm ze stroną katarską w sprawie kontraktu. Wiadomo, że Niemcy ogłosiły już budowę dwóch terminali LNG, które mają być gotowe po 2026 roku. Ponadto Robert Habeck zakomunikował, że partnerstwo z Katarem dotyczy także rozwoju energii odnawialnej i działania na rzecz efektywności energetycznej.

Kolejny kierunek to Zjednoczone Emiraty Arabskie

Jak donosi niemiecki portal Deutsche Welle, podróż niemieckiego ministra gospodarki przenosi się teraz do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA). Kraj ten uważany jest za centrum ekologicznego wodoru. W związku z powyższym ZEA mają wspomóc Niemcy w uniezależnianiu się od gazu ziemnego z Rosji poprzez przejście na czystsze źródła energii.

Rząd federalny Niemiec podejmuje kroki w celu dywersyfikacji swoich dostaw surowców energetycznych. Jednak stanowisko Berlina w sprawie embarga na rosyjską ropę i gaz jest niezmienne. Niemcy twierdzą, że potrzebują wielu miesięcy na uniezależnienie się od Rosji, w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, Kanady i Wielkiej Brytanii, które nałożyły sankcje na ropę i gaz z Rosji. Co ciekawe, według szacunków niemieckiego stowarzyszenia energetycznego BDEW udział Rosji w niemieckich dostawach gazu w okresie styczeń-marzec utrzymał się na poziomie 40 proc.

Zobacz także: Niemcy podpisały umowę dotyczącą budowy terminalu LNG!

Natomiast, grupa ekonomistów oszacowała, że od początku wojny w Ukrainie, UE przekazała Rosji ponad 13,3 mld euro za kupno surowców energetycznych (ropa, gaz ziemny i węgiel).

Brazylia zwiększy wydobycie ropy naftowej. Świat próbuje uniezależnić się od Rosji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Gabriel Chrostowski

Analityk makroekonomiczny, w wolnych chwilach uprawiający piłkę nożną oraz biegi krótko- i długodystansowe

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker