ChinyUSA

Chiny z największą liczbą miliarderów. Jednak to Amerykanie mają większy wpływ na globalną gospodarkę

Chiny są domem dla coraz większej liczby miliarderów. Jednak biorąc pod uwagę kapitalizację największych spółek, niezależnych od danego państwa, prym wiodą Amerykanie. Gdzie mieszka najwięcej miliarderów? Gdzie najwięcej kobiet staje się miliarderkami? 

Gdzie mieszka najwięcej miliarderów?

Według rankingu Hurun’s 2022 Global Rich List Chiny i Stany Zjednoczone razem były domem dla 55% miliarderów na świecie.  W Państwie Środka mieszka 1133 miliarderów, natomiast w USA – 716. W Chinach przyrost liczby super bogatych zachodzi znacznie szybciej. Populacja osób dysponujących majątkiem wynoszącym co najmniej miliard dolarów w Chinach rośnie około trzy razy szybciej niż w Ameryce. Trzy miasta z największą populacją super bogatych znajdują się w Chinach, w tym roku Shenzhen wyprzedziło Nowy Jork, zajmując trzecie miejsce. Jednak nie zmienia to faktu, że miliarderzy amerykańscy mają firmy o znacznie większym wpływie na globalną politykę i gospodarkę.

Zobacz także: Znaczna część wzrostu bogactwa trafiła do najbogatszych Amerykanów

Chińscy vs amerykańscy miliarderzy

Badania pokazują, że amerykańscy miliarderzy mają znacznie większy wpływ na globalną gospodarkę. Kapitalizacja czterech największych amerykańskich firm (Apple, Microsoft, Amazon i Alphabet) odpowiada kapitalizacji 500 największych chińskich firm niekontrolowanych przez państwo.

Za większością największych majątków chińskich stoją nieruchomości lub branże ściśle powiązane z budownictwem. Wśród najbogatszych dominuje również sektor przemysłowy oraz opieka zdrowotna. W Stanach Zjednoczonych miliarderzy zazwyczaj są powiązani z branżami: rozrywkową, technologiczną oraz finansową.

Zobacz także: Pandemia zwiększyła sprzedaż e-commerce w USA o 219 miliardów

Co ciekawe, pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chińską Republiką Ludową pojawia się różnica dotycząca płci. Szacuje się, że 60-70% kobiet na świecie, które zostały miliarderkami (self-made female billionaires), mieszka lub pochodzi z Chin. Wskaźnik ten nie zmienił się na przestrzeni ostatnich szesnastu lat. Jest to powiązane z odrzuconą już polityką jednego dziecka, która przez lata wywierała wpływ na wychowanie oraz zachowanie kobiet. Kolejnym czynnikiem jest struktura społeczeństwa. W Chinach przeważa model, że rodzice mieszkają blisko dzieci, nawet jeśli te są dorosłe (oczywiście bez wliczania migracji ze wsi do miast). Zdaniem ekspertów daje to kobietom więcej możliwości opieki nad dziećmi, dlatego robią krótsze przerwy w karierze, a tym samym łatwiej im rywalizować z mężczyznami na rynku pracy.

Przed inwazją na Ukrainę majątki oligarchów stanowiły 21% rosyjskiego PKB. Ile stanowią dzisiaj?

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker