Polska

Wynagrodzenia w Polsce zaczną spadać. W tle masowa imigracja i wysoka inflacja

Wojna na Ukrainie przyczyni się do tego, że realne wynagrodzenia w Polsce zaczną spadać. Będzie to skutek wysokiej inflacji oraz masowej imigracji do naszego kraju. Oba zjawiska związane są z toczącą się za naszą wschodnią granicą wojną.

Według danych GUS inflacja w lutym nieco spadła i wyniosła 8,5%. Jednocześnie notuje się bardzo wysoki wzrost nominalnych wynagrodzeń. Te według Głównego Urzędu Statystycznego miały wzrosnąć aż o 11,7%. Gdyby nie bardzo duża dynamika cen, to wzrost ten byłby naprawdę imponujący. Tymczasem trendy wskazują, że niedługo nasze wynagrodzenia mogą zaczną spadać. Nie licząc krótkiego okresu na początku pandemii, taka sytuacja nie miała miejsca od blisko dekady. Poprzednio spadek realnych płac wystąpił w Polsce w 2013 roku!

Wykres 1. Realny wzrost wynagrodzeń w Polsce

Jeszcze w projekcji z listopada 2021 roku NBP zakładał, że inflacja w 2022 roku z 50-procentowym prawdopodobieństwem znajdzie się w przedziale 5,1-6,5%. Projekcję tę bardzo szybko zweryfikowała rzeczywistość, a przewidywania okazały się oderwane od rzeczywistości. Tym razem Narodowy Bank Polski przewiduje, że będzie ona znacznie wyższa. Najnowsze obliczenia ekspertów NBP wskazują na przedział 9,3-12,2%. Oznacza to, że dwucyfrowa inflacja w tym roku jest bardzo prawdopodobna.

Zobacz też: Inflacja w Polsce będzie tak wysoka, że płaca minimalna wzrośnie dwa razy

Jednocześnie mamy w Polsce do czynienia z zalaniem naszego rynku pracy przez uchodźców ze wschodu. Dane ty widać m.in. w wyszukiwaniach frazy „praca” po ukraińsku w polskim Google.

Wykres 2. Wyszukiwania w Google w Polsce frazy praca

Realne wynagrodzenia w Polsce spadną

Tak duża podaż pracy na polskim rynku pracy z pewnością studzi rosnące płace. Jednocześnie następne miesiące mają być czasem dynamicznego wzrostu inflacji w naszym kraju. Oznacza to, że z jednej strony spotkamy się ze znacznym wzrostem cen, który zmniejszy nasze realne wynagrodzenia, a z drugiej będziemy mierzyć się ze spadkiem pozycji negocjacyjnej Polaków. Ta z powodu rekordowo niskiego bezrobocia jest naprawdę mocna. Skutkiem tego może być według Aleksandry Beśki z Polskiego Instytutu Ekonomicznego spadek realnych wynagrodzeń w Polsce.

Skutki wojny na Ukrainie – głód w Afryce, a u nas kolejne podwyżki

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Radosław Ditrich

Świat postrzegam przez pryzmat liczb. Kocham przeglądać wykresy, tabele i mapy. Lubię także pobiegać i podróżować komunikacją publiczną.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker