EuropaNieruchomości

Eurostat: Od 2010 roku ceny domów wzrosły o 42%, czynsze zaledwie o 16%

Według badań Eurostatu ceny nieruchomości na przestrzeni ostatniej dekady ulegały wahaniom. Ceny czynszu rosły jednak w stałym tempie. Obecnie ceny domów w Europie są bardzo zróżnicowane, w niektórych państwach nieruchomości są tańsze niż w 2010 roku. 

Ceny domów w Europie – dynamiczne zmiany

Na początku ubiegłej dekady wskaźnik czynszów i cen rósł w podobnym tempie. Różnice zaczęły pojawiać się w drugiej połowie 2011 roku. Wówczas szybciej rosły czynsze. Asymetria pogłębiała się przez kilka kolejnych lat, jednak w połowie 2015 roku w przypadku cen domów i mieszkań nastąpiło odbicie. W ostatnim kwartale 2017 roku ceny mieszkań przebiły rosnący wskaźnik czynszów i od tego momentu dynamicznie rosną, aż do dziś.

Jak pokazuje poniższy wykres, o ile czynsze rosły przez ostatnią dekadę w równym tempie, ceny nieruchomości podlegały znacznym wahaniom. Tym samym w okresie od 2010 roku do czwartego kwartału 2021 roku czynsze wzrosły o 16%, a ceny domów o 42%.

Zobacz także: Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy

Zobacz także: AMRON: Wzrost cen mieszkań wyhamuje w tym roku! Nowa analiza polskiego rynku

Zmiany w UE i Europie

Według danych zebranych i opracowanych przez Eurostat, ceny nieruchomości wzrosły ponad dwukrotnie w Estonii, na Węgrzech, w Luksemburgu, na Łotwie, w Czechach, Austrii i na Litwie. Estonia jest szczególnie interesującym państwem, ponieważ zaobserwowano tam najwyższy wzrost czynszów (zmiana względem 2010 o ok. 200%). Podobnie stawki kształtowały się w sąsiedniej Łotwie, gdzie zbliżyły się do granicy 120%. W przypadku Litwy cena czynszów przekroczyła wzrost cen nieruchomości. Najbliższej średniej unijnej były państwa takie jak Francja czy Chorwacja. Najmniej sytuacja uległa zmianom w Hiszpanii. Co ciekawe, w niektórych państwach Europy zaobserwowano odwrotną tendencję. W przypadku Włoch, Cypru oraz Grecji ceny domów staniały. Jedynie w Grecji na przestrzeni badanego okresu czynsze istotnie się zmniejszyły (zmiana o ok. 25%).

Mogłoby się wydawać, że najlepsza sytuacja na rynku nieruchomości panuje w Hiszpanii, na Cyprze, we Włoszech oraz w Grecji. Jednak dane, szczególnie dla Republiki Greckiej są niepokojące i związane są z problemami gospodarczymi. W przypadku Włoch na rynek wpłynęła fala migracji, kilka lat temu popularną akcją było oferowanie domu w wyludnionych wioskach na południu kraju za 1 euro (które wymagają remontu i często dodatkowych opłat), co miało na nowo przyciągnąć mieszkańców.

Ceny mieszkań w Polsce oszaleją. W miesiąc ubyło 65% mieszkań do wynajęcia na otodom.pl

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker