EuropaNieruchomości

Eurostat: Od 2010 roku ceny domów wzrosły o 42%, czynsze zaledwie o 16%

Według badań Eurostatu ceny nieruchomości na przestrzeni ostatniej dekady ulegały wahaniom. Ceny czynszu rosły jednak w stałym tempie. Obecnie ceny domów w Europie są bardzo zróżnicowane, w niektórych państwach nieruchomości są tańsze niż w 2010 roku. 

Ceny domów w Europie – dynamiczne zmiany

Na początku ubiegłej dekady wskaźnik czynszów i cen rósł w podobnym tempie. Różnice zaczęły pojawiać się w drugiej połowie 2011 roku. Wówczas szybciej rosły czynsze. Asymetria pogłębiała się przez kilka kolejnych lat, jednak w połowie 2015 roku w przypadku cen domów i mieszkań nastąpiło odbicie. W ostatnim kwartale 2017 roku ceny mieszkań przebiły rosnący wskaźnik czynszów i od tego momentu dynamicznie rosną, aż do dziś.

Jak pokazuje poniższy wykres, o ile czynsze rosły przez ostatnią dekadę w równym tempie, ceny nieruchomości podlegały znacznym wahaniom. Tym samym w okresie od 2010 roku do czwartego kwartału 2021 roku czynsze wzrosły o 16%, a ceny domów o 42%.

Zobacz także: Rekordowe zapotrzebowanie na magazyny utrzymuje się! Więcej w UE budują tylko Niemcy

Zobacz także: AMRON: Wzrost cen mieszkań wyhamuje w tym roku! Nowa analiza polskiego rynku

Zmiany w UE i Europie

Według danych zebranych i opracowanych przez Eurostat, ceny nieruchomości wzrosły ponad dwukrotnie w Estonii, na Węgrzech, w Luksemburgu, na Łotwie, w Czechach, Austrii i na Litwie. Estonia jest szczególnie interesującym państwem, ponieważ zaobserwowano tam najwyższy wzrost czynszów (zmiana względem 2010 o ok. 200%). Podobnie stawki kształtowały się w sąsiedniej Łotwie, gdzie zbliżyły się do granicy 120%. W przypadku Litwy cena czynszów przekroczyła wzrost cen nieruchomości. Najbliższej średniej unijnej były państwa takie jak Francja czy Chorwacja. Najmniej sytuacja uległa zmianom w Hiszpanii. Co ciekawe, w niektórych państwach Europy zaobserwowano odwrotną tendencję. W przypadku Włoch, Cypru oraz Grecji ceny domów staniały. Jedynie w Grecji na przestrzeni badanego okresu czynsze istotnie się zmniejszyły (zmiana o ok. 25%).

Mogłoby się wydawać, że najlepsza sytuacja na rynku nieruchomości panuje w Hiszpanii, na Cyprze, we Włoszech oraz w Grecji. Jednak dane, szczególnie dla Republiki Greckiej są niepokojące i związane są z problemami gospodarczymi. W przypadku Włoch na rynek wpłynęła fala migracji, kilka lat temu popularną akcją było oferowanie domu w wyludnionych wioskach na południu kraju za 1 euro (które wymagają remontu i często dodatkowych opłat), co miało na nowo przyciągnąć mieszkańców.

Ceny mieszkań w Polsce oszaleją. W miesiąc ubyło 65% mieszkań do wynajęcia na otodom.pl

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker