Europa

Moody’s: Rosję można uznać za technicznie niewypłacalną!

Według Moody’s do 4 maja Rosja stanie w obliczu niewypłacalności. Powodem jest regulowanie płatności za obligacje denominowane w dolarach w rublach.  

Rosja technicznie niewypłacalna?

Zgodnie z warunkami umowy, Rosja miała zapłacić za obligacje w dolarach amerykańskich. Płatności dokonano 4 kwietnia w rublach. Kontrakt nie przewidywał możliwości uiszczenia płatności w innej walucie niż USD. W związku z tym, według agencji Moody’s, można uznać Rosję za technicznie niewypłacalną.

Jak wskazuje Moody’s, niektóre obligacje wyemitowane po 2018 roku mogą być spłacane w rosyjskiej walucie pod pewnymi warunkami. Jednak te wyemitowane przez 2018 roku muszą zostać bezwzględnie spłacone w dolarach. Według Kremla Zachód wymusza na Rosji ogłoszenie niewypłacalności poprzez nakładanie dotkliwych sankcji gospodarczych.

Zobacz także: Rosyjska propaganda odniosła znaczące sukcesy w Bułgarii i na Słowacji

Niewypłacalność nie oznacza bankructwa

Należy zaznaczyć, że niewypłacalność nie jest równoznaczna z bankructwem, ponieważ Federacja Rosyjska dysponuje walutami innymi niż rubel, jednak pozostają one zamrożone wskutek nałożonych sankcji po ataku na Ukrainę. Rezerwy, pod względem wielkości czwarte na świecie, zostały zamrożone przez USA, UE, Wielką Brytanię i Kanadę (Więcej: Rosja uzupełni swoje rezerwy o 3,2 mld USD, które pochodzą ze sprzedaży ropy i gazu). Departament Skarbu USA na początku miesiąca podjął decyzję o wstrzymaniu możliwości wykorzystywania rezerw walutowych przechowywanych przez bank centralny w amerykańskich instytucjach do spłaty długu.

Niewypłacalność miałaby raczej wymiar symboliczny i mogłaby oznaczać klęskę próby integracji rosyjskiego systemu finansowego z zachodnim. Jak przypomina agencja Reutera, na początku miesiąca agencja S&P obniżyła ratingi rosyjskiej waluty do „selektywnej niewypłacalności”. Stwierdzono, że Moskwa może nie być w stanie regulować swoich zobowiązań.

Zobacz także: Rosji grozi spadek ruchu towarowego i deficyt kontenerów

Kreml twierdzi, że to USA odpowiadają za obecną sytuację. Według zagranicznych obserwatorów inwestorzy prawdopodobnie odmówią przyjęcia rosyjskiej waluty, co będzie miało przede wszystkim wymiar symboliczny.

Więcej o perspektywach gospodarczych dla Rosji pisaliśmy w naszym raporcie: Jakie są perspektywy gospodarcze dla Rosji? [RAPORT OG].

Ropa z Gujany pomoże państwom uniezależnić się od importu surowców z Rosji

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker