EnergetykaEuropa

Rosja uzupełni swoje rezerwy o 3,2 mld USD, które pochodzą ze sprzedaży ropy i gazu

Kreml ogłosił plany uzupełnienia rezerw, aby przeciwdziałać sankcjom nałożonym przez Zachód. Rosja staje przed widmem niewypłacalności pierwszy raz od dekad. Rezerwy Rosji mają zminimalizować wpływ sankcji. 

Rezerwy Rosji: pieniądze z gazu i ropy mają służyć ustabilizowaniu gospodarki

Zwiększenie rezerw ma zostać sfinansowane z dodatkowych przychodów pochodzących ze sprzedaży ropy naftowej i gazu w pierwszym kwartale 2022 roku. Jak ogłosił Kreml, fundusz rezerwowy zostanie przeznaczony na finansowanie nieprzewidzianych wydatków”. Przyznano, że z pieniędzy zostaną sfinansowane cele, które nie zostały wcześniej wskazane w budżecie państwa. Eksperci podają, że Moskwa uzupełnia rezerwy, aby przeciwdziałać sankcjom. Według prognoz Banku Światowego rosyjska gospodarka skurczy się w tym roku o 11% (Więcej: Gospodarka Ukrainy skurczy się prawie o połowę, a Rosji „tylko” o 11%).

Zobacz także: Rosja „przekupuje” sektor IT, aby powstrzymać exodus pracowników

Unia Europejska zapłaciła 38 mld USD za rosyjską energię od początku wojny

Jak podaje Międzynarodowa Agencja Energetyczna, Rosja odpowiada za 45% importu gazu do UE. Po rozpoczęciu wojny za wschodnią granicą, ceny surowców energetycznych poszybowały w górę, co przełożyło się także na zyski Moskwy. Według szacunków, od momentu rozpoczęcia agresji na Ukrainę, Unia Europejska zapłaciła 38 mld USD za rosyjską energię. Zwiększyło to rezerwy walutowe Federacji Rosyjskiej, które nieznacznie wzrosły w ostatnich tygodniach. Pomimo sankcji, które są rozległe i objęły wiele sektorów, Rosja z powodzeniem spłacała swój dług zagraniczny do momentu, gdy Departament Skarbu USA zablokował płatności w dolarach.

Zobacz także: Rosja zaminowuje Morze Czarne. Szlaki handlowe zagrożone

W dyskursie politycznym wciąż pojawia się temat nałożenia embarga na zakup surowców z Rosji. Jednak decyzja ta będzie mieć wpływ nie tylko na Rosję, ale cały świat, w tym kraje UE. Według Fed przyczyni się do kryzysu finansowego na świecie (Więcej: Fed: globalne embargo na surowce z Rosji wywoła kryzys finansowy jeszcze w tym roku). Jednak według zaprezentowanego przez nas badania, embargo będzie wiązać się z długoterminowymi korzyściami dla Zachodu (Więcej: Embargo na ropę i gaz z Rosji: Krótkoterminowe koszty i długoterminowe korzyści dla Zachodu).

Wojna handlowa Rosji z Zachodem? Rosja byłaby bez szans

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker