Polska

Już prawie 70 tys. uchodźców z Ukrainy znalazło pracę w Polsce

Odkąd rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę, do Polski zaczęli przybywać uchodźcy. Najwięcej przyjechało matek z dziećmi poniżej 18 roku życia. Część z nich planuje wrócić do kraju, gdy zakończą się działania wojenne, część chce zostać w Polsce i znaleźć pracę. Ilu Ukraińców pracuje w Polsce? 

Ilu Ukraińców pracuje w Polsce?

Jak pokazują badania, do Polski przyjeżdżają głównie młode matki (Więcej: Raport EWL: Co trzeci Ukrainiec planuje zostać w Polsce na dłużej). Z racji wprowadzenia stanu wojennego, tylko niektórzy mężczyźni mogą wyjeżdżać poza granice państwa. Co więcej, znaczna część wróciła do kraju, aby walczyć przeciwko Rosjanom.

Według informacji przekazanych przez Straż Graniczną, od początku rosyjskiej inwazji polską granicę przekroczyło 2,781 mln uchodźców. Prawie 70 tys. z nich podjęło pracę. Ukraińcy zatrudnienie znajdowali najczęściej w woj. mazowieckim, wielkopolskim i dolnośląskim.

Zobacz także: Majątek Wiktora Medwedczuka został zajęty przez ukraińskie władze

Zobacz także: Rosyjskie linie lotnicze otrzymają dotacje. W przeciwnym razie upadną

Gdzie najczęściej szukano pracy?

Według szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, do tej pory na mocy specustawy najwięcej osób rozpoczęło pracę w województwie mazowieckim (14,1%), najmniej – w województwie podkarpackim (920).

Jeśli chodzi o grupę zawodów, najwięcej przybyło pracowników wykonujących prace proste (31,7 tys). Ok. 10 tys. osób znalazło zatrudnienie w przemyśle. Nieco mniej Ukraińców pracuje jako operatorzy i monterzy maszyn i urządzeń. Popularną grupą zawodową są również pracownicy handlu (6,6 tys) oraz biurowi (5,7 tys).

Według przytaczanych przez nas szacunków Polskiego Instytutu Ekonomicznego co 3 firma w Polsce planuje zatrudniać uchodźców (Więcej: Co 3 firma w Polsce chce zatrudniać Ukraińców. W jakich branżach zatrudnienie znajdą kobiety?). Na brak pracowników narzekają przede wszystkim firmy budowlane, które poszukują fachowców. Jeśli chodzi o obawy, najczęściej mówi się o barierze językowej, która może być istotną barierą komunikacyjną m.in. w handlu.

Dane ZUS pokazują natomiast, że złożono już prawie 300 tys. wniosków o przyznanie świadczenia 500 plus (ok. 445 tys. dzieci). Warto przypomnieć, że o udzielenie świadczenia mogą starać się Ukraińcy posiadający numer PESEL oraz konto w banku.

Pomoc z UE dla uchodźców z Ukrainy to „kropla w morzu potrzeb”

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Agnieszka Patyk

Absolwentka studiów azjatyckich dalekowschodnich, studentka KU Leuven i ekonomii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Swoją przyszłość wiąże z finansami, ze szczególnym uwzględnieniem dalekowschodnich giełd papierów wartościowych. Jej pasją są języki obce, posługuje się angielskim, chińskim, rosyjskim oraz niemieckim. Współautorka monografii naukowej „Systemy Polityczne państw Bliskiego Wschodu”.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker