EuropaGospodarka

Majątek Wiktora Medwedczuka został zajęty przez ukraińskie władze

Wiktor Medwedczuk za zdradę stanu został aresztowany w 2021 roku. Jednakże, gdy Rosjanie rozpoczęli inwazję uciekł on z niego. Ponad miesiąc ukrywał się przed ukraińskimi służbami, po czym te zatrzymały go, gdy próbował przekroczyć granicę z Naddniestrzem. Z kolei w czwartek tamtejsze władze ogłosiły, że cały majątek Wiktora Medwedczuka został zajęty. W jego skład wchodziło między innymi 26 samochodów, 32 mieszkania oraz 23 domy. 

Medwedczuk został ponownie zatrzymany

Medwedczuk był jednym z najbardziej powiązanych z Putinem ukraińskich polityków. Należał on do wewnętrznego kręgu przyjaciół prezydenta Rosji, a dla swojej najmłodszej córki wybrał właśnie go na ojca chrzestnego. Co więcej, jak donosi Business Insider Polska, zdaniem wielu analityków to właśnie on miał zostać marionetkowym prezydentem Ukrainy po tym, jak Rosjanie zajęliby to państwo.

Zobacz także: Majątek rosyjskich oligarchów o wartości 143 mln euro został zajęty przez Włochy

Choć warto zaznaczyć, że od 2021 roku Medwedczuk przebywał w areszcie domowy. Taki środek został na niego nałożony za zdradę stanu, której ten dopuścił się finansując działania separatystów w Doniecku i Ługańsku. Jednakże w lutym postanowił on wykorzystać rosyjską inwazję, aby uciec z aresztu, a następnie z kraju. Jednakże przed ukraińskimi służbami udało mu się ukrywać zaledwie ponad jeden miesiąc. Niedawno został on ponownie przez nie zatrzymany, gdy próbował przekroczyć granicę z Naddniestrzem. Co ciekawe, prawnik Medwedczuka stwierdził, że jego klient faktycznie opuścił areszt domowy, ale tylko dlatego, że obawiał się, iż nacjonalistyczne grupy zrobią mu i jego rodzinie krzywdę. 

Zobacz także: Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 miliardy dolarów

Majątek Wiktora Medwedczuka został zajęty przez ukraińskie władze

Po jego ponownym aresztowaniu władze Ukrainy poinformowały, że cały majątek Wiktora Medwedczuka został zajęty. Co interesujące, ten na terenie Ukrainy posiadał aż 26 samochodów, 32 mieszkania, 23 domy, 30 działek, 17 miejsc parkingowych oraz jacht. Choć jak zaznaczają redaktorzy portalu CNBC, do określenia niektórych jego nieruchomości bardziej pasuje określenie pałac niż dom. Choćby w należącej do Medwedczuka rezydencji pod Kijowem znajdował się zabytkowy wagon kolejkowy Pullman. Jego wnętrze było pozłacane, a on sam był zaparkowany w miejscu mającym przypominać peron. Do tego, Medwedczuk posiadał udziały w aż 25 ukraińskich podmiotach. 

Najbogatsi Rosjanie są w potrzasku. Kończą się im raje podatkowe

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker