EuropaFinanse

Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 miliardy dolarów

Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 mld dolarów. Co warto zaznaczyć, jedynie w ciągu jednego dnia po inwazji wartość ich majątku skurczyła się o 39 mld dolarów. Straty te zostały spowodowane głównie spadkami na giełdzie. Choćby obecnie akcja Gazpromu kosztuje setki razy mniej niż przed dokonaniem inwazji przez Rosję. 

Rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku już 84 miliardy dolarów

Jak wynika z najnowszego indeksu Bloomberg Billionaires Index, rosyjscy miliarderzy stracili w tym roku łącznie ponad 84 mld dolarów. Co warto zaznaczyć, jedynie w ciągu jednego dnia po rosyjskiej inwazji, straty zanotowane przez rosyjskich miliarderów wyniosły ponad 39 miliardów dolarów. Jak widać na zamieszczonej poniżej tabeli, praktycznie każda z 10 najbogatszych osób w Rosji straciła znaczną część swojego majątku. Jedynym miliarderem, który nie podzielił losu swoich kolegów jest Andrey Melnichenko. Ten jest właścicielem firmy zajmującej się produkcją nawozów EuroChem i firmy produkującej węgiel energetyczny SUEK. 

Zobacz także: Burmistrz Londynu nawołuje do wywłaszczenia rosyjskich oligarchów

Majątek rosyjskich miliarderów

Źródło: Business Insider

Rosyjska gospodarka jest w kryzysie, a akcje przedsiębiorstw spadają

Inwazja doprowadziła do tego, że wiele rosyjskich przedsiębiorstw wpadło w kryzys. Choćby na jej skutek cena rubla zaczęła spadać w historycznie szybkim tempie. Kurs dolara amerykańskiego do rubla wzrósł o prawie 30 proc. Do tego ze względu na odcięcie rosyjskich banków od systemu SWIFT, rosyjskie przedsiębiorstwa zajmujące się sprzedażą ropy i gazu, zaczęły mieć spore trudności z eksporterem ropy. Ponadto wielu inwestorów postanowiło, że nie będzie więcej kupować dóbr od firm z tego państwa. 

Zobacz także: Rynki towarowe pogrążyły się w chaosie ze względu na rosyjską agresję

Spowodowało to, że akcje wielu rosyjskich przedsiębiorstw znacznie spadły. Co warto zaznaczyć, zamknięcie moskiewskiej giełdy nie zatrzymało tego spadku. Największe z nich są notowane na zagranicznych giełdach. Choćby akcje Gazpromu można kupić na London Stock Exchange. 

Właśnie skoro o nich mowa to, jak widać na zamieszczonym poniżej wykresie, jeszcze 15 lutego akcja Gazpromu kosztowała ok. 8,8 euro. Teraz takową można nabyć za 0,02 euro. Oznacza to, że zaledwie w ciągu dwóch tygodni jej cena spadła ponad 400-krotnie. Co warto zaznaczyć, akcje wielu innych rosyjskich przedsiębiorstw również znacznie spadły. Stopa zwrotu z inwestycji w Sperbank, Lukoil, Navatek, Rosneft po 7 dniach wojny wynosi kolejno -99,87, -99,56, 99,32%, -85,07 proc. 

Cena akcji Gazpromu wyrażona w dolarach 

Cena akcji Gazpromu

Źródło: London Stock Exchange

Czy Rosja zbankrutuje? Wskaźnik ryzyka niewypłacalności wynosi 65 procent!

Wszelkie prawa do treści zastrzeżone.

Adam Suraj

Ekonomista zarażony miłością do tej nauki przez Ha-Joon Chang. To on pokazał, że ekonomia to nie są nudne obliczenia, a nauka o życiu społecznym.

Polecane artykuły

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker